Voltage regulation and reactive power compensation using STATCOM
Gerilim düzenlemesi ve reaktif güç kompanzasyonunda STATCOM uygulaması
  1. Tez No: 374168
  2. Yazar: ABDÜL BALIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tezde, STATCOM uygulamaları için beş seviyeli yeni konvertör yapısı tasarlandı. Yarı iletken sayısı azaltılmış beş seviyeli STATCOM yıldız ve üçgen bağlanılarak dengeli ve dengesiz yüklerin kompanzasyonu için önerilmektedir. Yük tarafından talep edilen aktif ve reaktif yükler iki farklı metot kullanılarak hesaplanmıştır, bunlar tek faz P-Q ve empedans eşleme metodudur. İlk olarak, her bir fazdaki reaktif güç talebinin bağımsız olarak kompanze edildiği tek faz P-Q yıldız bağlı kompanzatöre uygulandı. İkinci olarak, kompanzatör üçgen bağlanarak reaktif güç kompanzasyonu yanında aktif yük dengelemesi yapılmıştır. Sistem kayar noktalı DSP TMS320F28335 merkezi işlem birimi kullanılarak laboratuvarda uygulanmıştır. Kontrol algoritması Code Composer Studio derleyicisi kullanılarak C programlama dilinde yazılmış ve Matlab/Simulink ve DSP'nin ortak çalıştırılmasıyla yazılan program kodu test edilmiştir. Bu etkileşimli metot uygulama devresi öncesi programlama hatalarının giderilmesini garanti etmektedir. Tek faz konvertöre ait model senkron hızda dönen referans düzlemde elde edilmiştir. Önerilen konvertörün performansı benzetim, model ve uygulama sonuçları kullanılarak karşılaştırılmıştır. Konvertöre özel model kullanılarak sistemin daha hızlı kararlı hale gelmesi ileri beslemeli denetleyici tasarlanarak sağlanmıştır. Sonuç olarak, yeni tasarlanan konvertör ilk kez şebekeye bağlanmış ve iki yönlü güç akışı yapması sağlanmıştır. Önerilen konvertöre ait benzetim, model ve uygulama sonuçları birbirine göre karşılaştırılmış ve sonuç olarak önerilen konvertörün geleneksel H- köprü yapısına sahip konvertörün tüm özelliklerine sahip olduğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel five level multilevel converter has been designed as STATCOM application. Star or delta connected, five-level Static Synchronous Compensator with reduced number of switches is proposed for compensation of balanced and unbalanced loads. The active and reactive powers demanded by the load are estimated by using two different methods that are single phase P-Q and impedance matching methods. Firstly, single phase P-Q is applied on each phase independently to compensate the reactive power from star-connected compensator. Secondly, compensator is connected in delta-form to carry out load balancing with reactive power compensation. The system is implemented in the laboratory by using floating point DSP TMS320F28335 central processor unit. The control algorithm is programmed in C language by using Code Composer Studio compiler and is tested by co-operating Matlab/Simulink with DSP. This interactive method assures elimination of programming mistakes before implementation circuit. A dedicated model of single-phase converter has been obtained at synchronously rotating reference frame. The performance of proposed converter is compared with results of simulation, dedicated model and implementation. A feed forward controller is designed by using dedicated model to make system settle down in shorter time. Finally, the novel converter is connected to grid first time for bi-directional power control. All results from the dedicated model, Simulink and implementation work are compared to each other and it is verified that this converter has all the features of conventional H-bridge converter.