Comparison of techniques for voltage control and power system stability in the north of Iraq
Irak'ın kuzeyindeki gerilim kontrol ve güç sistemi istikrar için teknikleri karşılaştırılması
- Tez No: 423891
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kuzey Irak'ın elektrik güç sisteminde güç akışı ve gerilim kontrolü hayati bir rolü vardır. Bu tez gerilim ve güç kontrolü ve gerilim regülasyonu iyileştirmek için esnek AC iletim sistem denetleyicilerimin potansiyel kullanımlarını açıklar. Statik senkron kompensator (STATCOM) ve statik VAR kompensator (SVC) 132kV Soran santralinde kullanılmaktadır. Arka arkaya bağlı tristör vanalarına dayalı ve gerilik kaynak dönüştürücü, SVC ve STATCOM reaktif gücü üreterek veya harcayarak sistem gerilimini düzenlemektedir. Amaç üretilen reaktif gücü ve gerilim kontrolünü 132kilo voltluk Soran santralinde STATCOM ve SVC kullanarak tanımlamaktır. Son olarak çalışmamız STATCOM ile SVC'yi statik gerilim kararlılığı iyileştirme açısından karşılaştırdı. Kuzey Irak'ın elektrik güç sistemi için farklı performans ölçümleri farklı işletim sistem şartları altında ele alındı. Sonuçlar STATCOM'un SVC'ye göre daha iyi performansı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Power flow and voltage control are a vital role in the north of Iraq's electrical power system. This thesis illustrates the potential applications of flexible AC transmission system (FACTS) controllers, such as the static VAR compensator (SVC) and the Static synchronous compensator (STATCOM) for the control of voltage and power flow, and improving the voltage regulation. The STATCOM and SVC are used in 132 kV Soran substation. Based on, a back to back connected thyristor valves and voltage-source converter, SVC and STATCOM regulate system voltage by generating or absorbing reactive power. The objective is to define the reactive power generated and voltage control at 132 kV Soran substation using STATCOM and SVC. Finally, in case, our study has compared the STATCOM with SVC in static voltage stability improvement. Different performance measures have been considered under different operating system conditions for the north of Iraq's electrical power system. The results show that STATCOM has better performance over SVC.