Moment aktaran prefabrik betonarme kompozit iç kolon-kiriş bağlantılarının iyileştirilmesi
Rehabilitation of moment-resisting precast concrete composite interior beam-column connections
- Tez No: 374177
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sunulan çalışmada, ülkemizdeki prefabrik yapılarda yaygın kullanım alanı bulunan prefabrik kompozit (ıslak-kaynaklı) moment aktarabilen iç kolon-kiriş bağlantılarının depremi benzeştiren yer değiştirme kontrollü tersinir-tekrarlı yükler altındaki davranışı deneysel olarak incelenmiştir. Prefabrik bir alışveriş merkezi yapısının zemin katında yer alan iç kolon-kiriş birleşim bölgesini temsil eden 1/2 ölçekli bir adet monolitik (kontrol) ve beş adet prefabrik bağlantı numunesi Deprem Yönetmeliği'ne uygun olarak tasarlanmıştır. Testler sırasında, kiriş alt plakasına kaynaklı boyuna donatılarda oluşan maksimum birim deformasyonların prefabrik kolon-kiriş bağlantılarının hasar modlarını belirlediği gözlenmiştir. Ayrıca plakaya kaynaklanan donatıların birim deformasyon kapasitesinde azalma meydana geldiği belirlenmiştir. Donatıların kaynaklanabilirliğini etkileyen ana parametreler; donatı bileşimindeki karbon oranı ve kullanılan elektrot tipidir. Ard-germeli birleşimlerde, yumuşak donatının erken ötelenme oranlarında kopmasını önlemek için aderans bozulması yaklaşımı uygulanmaktadır. Benzer şekilde, aynı tepe ötelenme oranı taleplerinde plakaya kaynaklı donatıda gelişen en büyük çekme birim deformasyonlarının azaltılması için belli bir bölgede aderans bozulması uygulanarak testler gerçekleştirilmiş ve iyileştirilmiş bir bağlantı önerisi sunulmuştur. Ayrıca prefabrik birleşim bölgesi numunelerinin deney sonuçları ile kalibre edilmiş yığılı plastisite ve lif esaslı yaklaşımları ile sayısal modelleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cyclic behaviour of precast moment-resisting composite (wet-welded) interior beam- column connections which have a common application in Turkey were investigated experimentally under quasi-static displacement-controlled loading, representing earthquake effects. One monolithic (reference) and five precast, half-scale specimens representing an inner connection of the first storey of a precast shopping mall were designed according to the Turkish Earthquake Code. During the tests it is observed that the ultimate strains of beam bottom rebars, welded to the beam end plates, characterized the failure modes of the specimens. Also, decrease in the ultimate strain capacity of rebars welded to the beam plates was observed. The main parameters affecting the weldability of beam rebars to the plates are the carbon content in the steel chemical composition and electrode type. In post-tensioned precast beam-column connections, debonding approach is used to prevent premature rebar fracture at drift ratios. Similarly, the debonding approach was applied to reduce the peak tension strains of beam longitudinal rebars for the same top drift demands and an improved connection solution is proposed. Moreover, numerical models calibrated with the experimental results for the precast specimens were developed with lumped plasticity and fiber-based modeling approaches.