Investigation of source, site, regional and near surface attenuation characteristics in the Western Anatolia region
Batı Anadolu bölgesinde kaynak ortam bölgesel ve yerel sönüm özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 374178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki yerel deprem kayıtları kullanılarak; Türkiye, Batı Anadolu, horst-graben sistemi için kaynak, zemin, bölgesel ve yerel sönüm etkileri kestirilmiştir. İlk olarak, zemin etkisinin belirlenmesi için iki farklı spektral oran yöntemi (Yatay/Düşey Spektral Oran, YDSO ve Standart Spektral Oran, SSO) uygulanmıştır. Veri dağılımının sonuçlar üzerindeki etkisini görmek için transvers bileşen YDSO zemin fonksiyonlarının; episantr uzaklığı, büyüklük ve ters-azimut bağımlılıkları incelenmiştir. İkinci olarak, bölge için kaynak, ortam ve zemin etkilerini ayrıştırmak amacıyla veriye bir seri genelleştirilmiş ters çözüm (GTÇ) uygulanmıştır. Anelastik sönüm ve geometrik yayılma etkilerini içeren soğurma fonksiyonları, parametrik olmayan bir yaklaşım kullanılarak, transvers, radyal ve düşey bileşenler için elde edilmiştir. Soğurma fonksiyonları kullanılarak, derin-uzak etkiler ile sığ-yakın etkileri ayırt etmek amacıyla üç farklı uzaklık aralığı için anelastik sönüm ve geometrik yayılma değerlerine ulaşılıp, parametrelerle ifade edilmiştir. Üçüncü olarak, spektrumlardan soğurma fonksiyonları etkisi giderildikten sonra, spektral kaynak ve zemin fonksiyonları ayrıştırılmıştır. Ayrıca, üç farklı yöntem ile elde edilen transvers bileşen zemin fonksiyonları karşılaştırılmıştır. Son olarak, her bir zemin için yerel sönüm parametresi kestirilmiştir. Sonuçlar graben/havza dolguları üzerindeki zemin büyütme dağılımlarının bölgedeki havza geometrisi ve havza kenar etkilerinden kaynaklanan jeolojik karmaşıklıkları yansıttığını işaret etmektedir. Farklı zeminlerde değişen frekans aralıklarına bağlı büyük genliklere sahip düşey bileşen GTÇ zemin fonksiyonları elde edilmiştir. Bu, hareketin düşey bileşeninin yerel zemin koşullarından etkilendiği ve spektral zemin fonksiyonlarının kestirilmesinde karışıklığa neden olabileceği anlamına gelmektedir. Soğurma kestirimleri hem anelastik sönüm hem de geometrik yayılma katsayısının özellikle uzak mesafelerde kuvvetli bir biçimde frekans bağımlı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca büyük hiposantr mesafelerinde transvers ve radyal bileşenler arasında Q anizotropi görülmektedir. Elde edilenlerin tümü, bölge için gerçekleştirilecek sismik tehlike değerlendirmelerine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Recordings of micro- and moderate-size local earthquakes have been used to estimate source, site, regional and near-surface attenuation effects on the horst-graben system in the western Anatolia region, Turkey. Firstly, site effect estimates were carried out by two different spectral ratio methods (Horizontal to Vertical Spectral Ratio, HVSR, and Standard Spectral Ratio, SSR). Epicentral distance, magnitude and back-azimuth dependencies of transversal component HVSR site functions were examined to see data distribution effect. Secondly, a series of generalized inversion technique (GIT) were applied to the data to separate source, path and site effects for the region. The attenuation functions, including anelasticity and geometrical spreading effects, were obtained using a non-parametric approach for transversal, radial and vertical components. Quality factor and geometrical spreading coefficients were obtained and parameterized from these attenuation functions, for three different distance ranges to separate deeper and longer ray path effects from shallow and near ones. Thirdly, after eliminating attenuation function effect from the spectra, source and site functions were decomposed. Site functions from transversal components by three different approaches were also compared. Finally, the near-surface attenuation parameter of each site was estimated. The results imply that the site effect distributions of graben/basin fill thicknesses reflect geological complexities caused by basin geometry and edge effects in the region. Large amplitudes of V-component GIT site estimates are observed at varying frequency ranges for different site conditions. This means that the vertical component of motion is influenced by the local structure and may cause contamination of spectral ratio site estimates. Attenuation estimates reveal that both quality factor and geometrical spreading coefficients are strongly frequency dependent especially for large distances. Q anisotropy is also observed between transversal and radial components for large hypocentral distance ranges. All of the results will shed light on the seismic hazard assessments for the region.