The investigation of carbon accounting and management tools for different sludge treatment and disposal methods
Farklı çamur işleme ve bertaraf yöntemleri için karbon bütçeleri ve yönetiminin incelenmesi
  1. Tez No: 374189
  2. Yazar: EGE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Karbon ayakizi terimi, artan küresel ısınma bilincinin bir sonucu olarak, son zamanlarda oldukça popüler bir terim haline gelmiştir. Küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının çoğu doğada doğal olarak bulunmasına rağmen, sanayileşme ile birlikte artan endüstriyel prosesler sonucu, insan faaliyetleri bu gazların atmosfere yayılmasına önemli ölçüde neden olmaktadır. Atıksu arıtma tesisleri atmosferdeki sera gazı emisyonlarına önemli ölçüde katkıda bulunan faaliyetler olarak kabul edilmektedir. Bu tezin kapsamını, atıksu arıtma tesislerinin ve özellikle bu tesislerin arıtma çamuru işleme ve bertaraf proseslerinin karbon ayakizi üzerindeki etkisinin incelenmesi oluşturmaktadır. Tezin amacı, farklı çamur arıtma ve bertaraf yöntemlerinin karbon ayakizi üzerindeki etkisini proses bazında karşılaştırmalı olarak araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The term carbon footprint, as a result of the increasing awareness of global warming, a term that has become very popular recently. Most of the greenhouse gases that cause global warming, although there are naturally in nature, a result of industrial processes increased with industrialization, human activities cause significant of these gases into the atmosphere. Wastewater treatment plants are recognized as one of the great contributors of GHG emissions. The scope of this thesis is examining the effect of wastewater treatment plants and especially sludge treatment and disposal methods on the carbon footprint. The aim of this thesis is to investigate the carbon footprint of different sludge treatment and disposal methods.