Seasonal changes of the zosterıc acıd content ın zostera noltıı detrıtus
Zostera nolti̇i̇ ölü yapraklarinda zosteri̇k asi̇t düzeyleri̇ni̇n sezonal deği̇şi̇mi̇
- Tez No: 374190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Deniz ekosisteminde bulunan yapay yüzeyler kendiliğinden diyatomeler, kabuklu deniz hayvanları ve algler gibi mikro ve makro deniz organizmalarınca kaplanırlar. Bu doğal olay biyofouling olarak adlandırılır. Deniz araçları fouling organizmalardan olumsuz etkilenir. Bu nedenle biyofouling olayını önlemek için gemilerin karinaları antifouling boyalarla kaplanır. Mevcut boyalar hedef olmayan deniz organizmaları üzerinde DNA zehirleyici etkileri olan bazı biyositler içerdiğinden, TBT (tribütiltin) gibi, çevreye daha az etkili antifouling boyaların geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Deniz içerisindeki yapay yüzeylerin aksine, bazı deniz bitkileri fouling organizmaların yaprak yüzeylerine yerleşmelerine izin vermez. Fotosentez için güneş ışığına ihtiyaç duyduklarından, yaprakları üzerindeki epibiosis olayını engellemek için sekonder metabolitler salgılarlar. Zostera cinsinin antifouling bir ajan içerdiği bilinir, zosterik asit (ZA). Bu cinse ait türler Türkiye kıyılarında geniş yayılım gösterir. Türkiye kıyılarındaki Zostera noltii türünde bulunan zosterik asit düzeylerini belirlemek için, Zostera noltii ölü yaprakları Kasım 2011'den Ekim 2012'ye kadar aylık olarak Dikili, Urla ve Erdek sahillerinden toplandı. Zostera noltii özütlerindeki ZA miktarları RP-HPLC ile belirlendi. Mevcut çalışmada ayrıca zosterik asit içeren antifouling boyalar hazırlanmış ve bu yeni hazırlanmış antifouling boyaların etkinlikleri değerlendirilmiştir. Urla?dan toplanan Zostera noltii örneklerinin, Dikili ve Erdek?ten toplanan örneklere göre daha fazla zosterik asit içerdiği bulundu. Alan testi sonuçlarına göre, zosterik asit içeren boya kontrol plakalarla karşılaştırıldığında makrofouling organizmaların tutunmalarını önlemede başarılı olmuştur. Sonuç olarak, Zostera noltii türünden izole edilen zosterik asit veya zosterik asit içeren ekstraktlar veya sentetik zosterik asit ve türevleri çevre dostu antifouling boya üretiminde yardımcı biyosit kaynağı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Artificial surfaces are covered by micro and macro marine organisms, such as diatoms, barnacles and algae in marine ecosystem. This natural event is called as biofouling. Marine vehicles are negatively affected by fouling organisms. Therefore, ships? hull is coated with antifouling paints in order to prevent biofouling. Development of antifouling paints with less environmental impact is of great importance since the current paints contain some biocides such as TBT (tributyltin) that have genotoxic effects on non-target marine organisms. In contrast to artificial surfaces in marine ecosystem, some of marine plants do not allow fouling organisms to settle down their leave surfaces. They release secondary metabolites to prevent epibiosis on their leaf surfaces since they need sun light to do photosynthesis. It is known that Zostera sp. contains an antifouling agent, zosteric acid. These species are widely distributed along Turkish coastlines. In order to determine the zosteric acid levels in Zostera noltii from Turkish coastlines, dead leaves of Zostera noltii were collected monthly from Dikili, Urla and Erdek coastlines from November 2011 to October 2012. The zosteric acid levels in extracts of Zostera noltii were determined through RP-HPLC. In the present study, zosteric acid containing antifouling paints were also prepared and the antifouling performances of newly prepared paints were evaluated. It is found that, Zostera noltii samples collected from Urla contained higher zosteric acid than samples collected from Dikili and Erdek. According to the field test results, the zosteric acid contained paint was successful at preventing the settlement of macrofouling organisms compared to control plates. In conclusion, isolated zosteric acid or the extracts containing zosteric acid from Zostera noltii detritus or synthetic zosteric acid and the derivatives might be evaluated as a co-biocide source in the production of eco-friendly antifouling paints.