Pb alaşımlarında yaşlandırma işleminin mekanik ve korozyon özelliklerine etkisi
Effect of aging treatment on mechanical and corrosion properties of Pb alloys
- Tez No: 374188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE FUNDA AK AZEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akülerin kullanım ömrünü etkileyen en önemli hasar mekanizmalarından biri pozitif ızgaralarda meydana gelen korozyon olayıdır. Kurşun-kalsiyum-kalay alaşımı akülerin pozitif ızgara üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada döküm yöntemi ile üretilen (sabit bir kalsiyum ve değişen kalay içerikli) pozitif ızgaraların mikroyapı, sertlik ve korozyon direnci özellikleri incelenmiştir. İnceleme sonucuna göre kalay içeriğinde meydana gelen artışla birlikte tane boyutunda artış meydana geldiği görülmüştür. Tane boyutundaki artış tane sınırlarında azalmayı buna bağlı olarak da korozyon dayanımında artış sağlamıştır. Elde edilen sonuçlar kurşun-kalsiyum-kalay alaşımı için mekanik ve korozyon dayanımı özellikleri açısından en uygun kalay içeriğinin belirlenmesinde faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The corrosion in positive grid is one of the most important damage mechanism of battery life. Lead-calcium-tin alloy is widely used in production of positive grids of batteries. In this study, the porperties such as microstructure, hardness and corrosion resistance of positive grids which were produced by casting process (at a constant calcium content and variable tin content) were investigated. As a result, grain size is increased with the tin content. The results of the analysis demonstrated that, the increase in particule size occured with increasing tin content. The increase in particle size caused to reduce the grain boundaries and correspondingly, increase the corrosion resistance. In terms of the properties of mechanical and corrosion resistance for the lead-calcium-tin alloy, the abtained results will be useful to determine the most appropriate tin content.