Killerin likit limitlerinin farklı şekilli penetrasyon uçlarla araştırılması
An investigation on liquid limit of clays by differently shaped penetration cones
  1. Tez No: 374202
  2. Yazar: EMRE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Zemin mekaniğinde, koheziv zeminlerin kıvam limitlerinin belirlenmesi en sık uygulanan deney çeşididir. Kıvam limitleri, zeminlerin doygun durumda nasıl davranacağını belirlemede yardımcı olur. Zeminlerin likit limitleri ya“Casagrande yöntemi”yada“Düşen koni yöntemiyle”belirlenmektedir. Bu çalışmada likit limitin belirlenmesinde operatör bağımlılığı daha az olan düşen koni yöntemi seçilmiştir. İki çeşit kil üzerinde, farklı ağırlıkta ve şekilde uçlar kullanılarak, zeminin konik penetrasyon direnci ve su içeriği ilişkisi araştırılmıştır. 15 farklı uç, 0 ? 40 mm batma aralığında ölçülerek uç batma ? su içeriği ilişkisi araştırılmış ve sonuçları grafikler halinde sunulmuştur. Bu çalışmada 12'si danışman hocam tarafından hazırlatılan, diğerleri BS1377'de belirtilen uca ağırlık ekleme vasıtasıyla oluşturulmuş toplam 15 adet farklı şekil ve ağırlıkta konik penetrasyon uçlarının zemine batma miktarları araştırılmıştır. Kıvam limitlerinin belirlenmesinde kullanılan iki yöntemden birisi olan düşen koni yöntemi BS 1377-2 no 'lu standartta belirtilen (30 artı eksi 1 derece 'lik konik ucun 80,00 artı eksi 0,1 gramlık ağırlığı) uca bağlı kalarak, farklı şekilli ve farklı ağırlıklı konik uçların zeminlerin kıvam limitleri değerlerinin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of soil consistency is one of the most applied test methods in soil mechanics. The Atterberg Limits of the soils give us considerable information about the behavior of those soils in water saturated condition. There are two different ways to determine Liquid Limit of soils which are“Casagrande method”or“Fall cone test method”. In this study, Fall Cone Test method was applied, which has less operator dependency. During the tests, two different types of clays was used. To study the relationship between conic penetration's values and water contents, 15 different types of conic heads, which have different weights and shapes, were used on those clay specimens between a set of penetrations of 0 to 40 mm to conduct Fall Cone Tests. Relationships between conic penetration values and water contents were also determined during studies and obtained results were all given in the content of this study. In this study, the effect of different conic heads on conic penetration was researched by use of 15 different cones. 12 of the cones, which have different shapes and different weights, were ordered by Prof. Necdet TÜRK. The other conic heads used in the tests were similar as in the BS1377 with additional head weights. The outcome of this study gives a comparison between the conic penetration results obtained by all those conic heads were used in Fall Cone Tests, which all have the BS1377-2's 30 plus or minus 1 degrees head incline and 80,00 plus or minus 0,1 g weight standards.