Undrained shear strength of remuled clays as measured by the laboratory vane and fall cone tests
Yoğrulmuş killerin drenajsız kayma dayanımının laboratuvar kanatlı kesici ve koni penetrasyon deneyleri ile ölçülmesi
  1. Tez No: 33569
  2. Yazar: SELÇUK YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ WASTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZ YO?RULMUŞ KİLLERİN DRENAJSIZ KAYMA DAYANIMININ LABORATUVAR KANATLI KESİCİ VE KONİ PENETRASYON DENEYLERİ İLE ÖLÇÜLMESİ YÜKSEL, Selçuk Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : ProfDr. Yıldız WASTI Yardımcı Tez Yöneticisi : ProfDr. Yener ÖZKAN Haziran, 1993, 86 sayfa Çok farklı plastisitilere sahip doğal ve yapay zemin karışımlarının yoğrulmuş numunelerinin drenajsız kayma dayanımı likit ve plastik limitleri arasındaki su içeriklerinde laboratuvar kanatlı kesici (veyn) ve düşen koni (koni penetrasyon) deneyleri ile ölçülmüştür. Numuneler, bulamaç kıvamından konsolide edilerek ve kuru zemine artan miktarlarda su ile karıştırarak hazırlanmıştır. Koni penetrasyon deneyleri farklı koni ağırlıktan ve açılan kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar kanatlı kesici ve koni penetrasyon deneylerinin sonuçlan, farklı koni açılannda boyutsuz koni faktörünün bulunması ve numune hazırlama yöntemi, koni ağırlığı, su muhtevası ve plastisitenin bu faktör üzerindeki muhtemel etkilerinin tayin edilmesinde kullanılmıştır. Kuru zemine artan miktarlarda su karıştırılarak hazırlanmış numuneler üzerindeki koni penetrasyon deneyi sonuçları, kıvam limitlerinin önceden önerilen koni deneyi yöntemleri ile tayinininde ve bu yöntemlerin irdelenmeğinde de kullanılmıştır.Su içeriği ile drenajsız kayma dayanımının logaritması ve su içeriği ile penetrasyon derinliğinin logaritması arasında, bulamaç kıvamından konsolide edilerek hazırlanan numunelerde doğrusal, anında yoğrularak hazırlanan numunelerde ise doğrusal olmayan bir ilişki bulunmuştur. Bulamaç kıvamından konsolide edilerek hazırlanan yüksek plastisiteli zemin numuneleri, anında yoğrulmuş zemin numunelerine kıyasla verilen su içeriğinde daha yüksek drenajsız kayma dayanımına veya daha küçük penetrasyon değerlerine sahiptir. Koni faktörürün doğal zeminler için esas olarak koni açısına bağlı olduğu; su içeriği, koni ağırlığı ve numune hazırlama yönteminden bağımsız olduğu saptanmıştır. Bu aynı zamanda bulamaç halinden konsolide edilerek hazırlanmış yapay zemin numuneleri içinde geçerlidir. Koni faktörü sadece 30* koni için plastisite indisi arttıkça bir miktar artmakdır. Anında yoğrularak hazırlanan yapay zemin numunelerinde ise koni faktörünün su içeriğinin yaklaşık plastik limitten likit limite artması ile bir kaç kat arttığı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Laboratuvar Veyn Deneyi Koni Penetrasyon Deneyi, Koni Penetrometer, Kıvam Limitleri, Drenajsız Kayma Dayanımı. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.01.01 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UNDRAINED SHEAR STRENGTH OF REMOULDED CLAYS AS MEASURED BY THE LABORATORY VANE AND FALL CONE TESTS YÜKSEL. Selçuk M.S. Thesis in Civil Engineering Supervisor : Prof.Dr. Yıldız WASTI Co-Supervisor : Prof.Dr. Yener ÖZKAN June, 1993, 86 pages The undrained shear strength of remoulded samples of natural clays and artificial soil mixtures (bentonite mixtures) having very different plasticity has been measured by the laboratory vane and fall cone (cone penetrometer) tests at water contents ranging between around their respective liquid limit and plastic limits. Samples were prepared by consolidation from slurry and by mixing dry soil with increasing amounts of water. Fall cone tests were performed using cones of different weight and apex angle. The results of laboratory vane and fall cone tests have been evaluated to determine the dimensionless cone factor for different cone angles and to assess the possible effect of sample preparation, weight of cone, water content and plasticity on the value of cone factor. The results of fall cone tests on samples prepared by mixing dry soil with increasing amounts of water were also used for the determination of consistency limits for using the previously proposed cone methods and the appraisal of these methods. IllIt has been found that samples consolidateo from slurry have linear, freshly remoulded samples have non-linear water content versus logarithm of undrained shear strength and water content versus logarithm of depth of penetration relationships. Samples of soils of high plasticity consolidated from slurry have higher undrained shear strength or lower penetration values at a given water content compared to the freshly remoulded samples. For natural soils the cone factor has been determined to be essentially dependent on the cone apex angle and independent of the water content, the weight of the cone and sample preparation method This is also true of the samples of th artificial soils consolidated from slurry. The cone factor increases some what with increasing plasticity index for 30° cones only. For freshly remoulded samples of the artificial soils however the cone factor values were found to increase manyfold as the water content increases from about the plastic to the liquid limit Key words : Laboratory Vane Test, Fall cone Test Cone Penetrometer, Consistency Limite, Undrained Shear Strength. Science Code: 624.01.01 IV