Anaksimander Dağları bölgesinde yer alan çamur volkanlarının sedimantolojik ve jeokimyasal özellikleri
Sedimantoloy and geochemistry of mud volcanoes in Anaximander Mountains region
- Tez No: 374212
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Doğu Akdeniz'de yer alan Anaksimander Dağları bölgesindeki çamur volkanlarından alınan yüzey sedimentlerinin, sedimanter ve jeokimyasal özellikleri ile bu jeokimyasal özelliklerini etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bölgedeki çamur volkanlarının yüzeyinden alınan dokuz adet mini karot örneğinde; tane boyu analizleri, organik karbon - karbonat içerikleri ve element analizleri yapılarak sedimanların tane boyu dağılımları ve jeokimyasal içerikleri belirlenmiş, deneylerle elde edilen element değerleri ile yer kabuğu referans karşılıkları mukayese edilerek, sedimanlar içerisindeki element dağılımını etkileyen faktörler hesaplanmıştır. Analizi yapılan örneklerin tane boyu, killi - silt ile kum boyutu aralığında değişmektedir. Sedimanter ve jeokimyasal parametrelerin istatistik değerlendirmeleri sonucunda element gruplaşmaları ve etkileşimlerinin farklı etmenler altında geliştiği görülmüş, çalışma alanı içerisinde element dağılımlarını etkileyen ana faktörler tanımlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, sedimanter parametreler üzerinde etkili olan muhtemel değişkenler şu şekilde açıklanmıştır; alanda etkili olan birincil faktörün toplam varyansın yüzde 37,6'sı ile soğuk akışkan etkisi olduğu, ikinci faktörün toplam varyansın yüzde 22,6'sı ile bölgedeki soğuk akışkanlar sayesinde yüzeye taşınan malzeme olduğu tespit edilmiştir. Alanda etkili olan üçüncü faktörün toplam varyansın yüzde 13,5'ini kapsayan Litojenik kökenli etmen olduğu, dördüncü faktörün toplam varyansın yüzde 11,2'si ile temsil edilen Diyajenetik kökenli etmen olduğu belirlenmiştir. Toplam varyansın yüzde 6,5'ini temsil eden beşinci ve son faktör ise Biyojenik kökenli etmenlerdir. Bu araştırma sonucu, Anaksimander bölgesindeki yüzey sedimanları üzerinde etkili olan en önemli parametrenin soğuk akışkan etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation carried out on surface sediments taken from Anaximander mud volcanoes in the Eastern Mediterranean Sea for to determine sedimentary and geochemical features and the factors which control these geochemical features. The sediment grain size distribution and geochemical contents were determined by the grain size analyses, organic carbon, carbonate contents and element analysis, the results of element contents were compared to background levels of Earth's crust and the factors that affect element distribution in sediments were calculated by the nine short core samples taken from surface of mud volcanos. The grain size of the analyzed samples change in the range of clayey silt and sand size. As a result of statistical analysis of sedimentary and geochemical parameters, the interrelationship and configuration of elements were detected under different factors, the main factors influencing the distribution of elements in the study area were identified. In this study, the possible variances that affect sedimentary parameters were explained as primary factor in the region was established as the effect of cold seep with 37.6 percent of total variance, the secondary factor was material emerging to the surface by cold seep with 22.6 percent of total variance. The third factor in the region was stated as Lithogenic origin with 13.5 percent of total variance, as for the fourth factor was represented as Diagenetic processes with 11.2 percent of total variance. The fifth and the last factor was represented as Biogenic factor with 6.5 percent of total variance. As a result of this study, it has been found that effect of cold seep is the main component of the surface sediments from Anaximander Mud Volcanoes.