Anaximander bölgesi ve çevresinin jeofizik veriler ışığında aktif tektoniğinin ve sedimentasyonunun incelenmesi
Investigation of active tectonics and sedimentation in the anaximander mountains and surrounding with the geophysical data
- Tez No: 83784
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Doğu Akdeniz'in güncel tektoniğini Avrasya, Afrika ve Arap levhaları ile diğer küçük levha ve blokların birbirlerini etkilemesi yönetmektedir. Doğu Akdeniz bölgesi Afrika ve Avrasya levhalarının yaklaşım zonunun bir bölümüdür. Bu levhalar arasındaki sınır sismik aktiviteyle izlenmekte ve bu sınır batıda Helenik Yay ve Pliny - Strabo Hendeği, doğuda ise Kıbrıs Yayı ile çizilmektedir. Anaximander Dağlan sıkışma baskısının etkisi altında bulunan Helenik Yay ile Kıbrıs Yayı'nın kesiştiği yerde bulunmaktadır. Üç temel yükselimden oluşan Anaximander Dağlan faylar ile ayrılmış ve bağımsız deformasyonlara uğramıştır. Bölgedeki fayların ve kıvrımların yön ve eğimlerinin uyumsuz olması, bu yapıların farklı yönlerden gelen etkilerle oluştuğunu, yani bölgenin değişik zamanlarda birden fazla deformasyon geçirdiğini göstermektedir. Güncel formasyonlarda gözlenen yapısal düzensizlikler bölgenin hala tektonik olarak aktif olduğunun işaretidir. Gravite anomali değerlerinden bölgenin doğusu ve batısı arasında belirgin bir farklılığın mevcut olduğu ve geçişin ani olduğunu göstermektedir. Sediment kalınlığından ileri gelen lokal etkiler hariç bu anomali farklılığının bölgenin kabuk yapısındaki değişimden ileri geldiği görülmüştür ayrıca mantonun üst sınırının bölgenin batısından doğusuna doğru gidildikçe 20 - 25 km den 30 - 35 km'ye derinleşmekte olduğu belirlenmiştir. Derin Rodos Baseni (4 km su derinliği) Helenik Yay'ın doğu ucunda yok edilmemiş yan okyanusal bir kabuktur ve bunun etkisi Batı Anaximander Dağlan bölgesinde gravite anomalisi ile ifade edilmektedir. Batı Dağı ve Güney Dağı ve muhtemelen Beydağları günümüzde birbirlerinden mesafe olarak uzakta görünmelerine rağmen gerek morfolojik gerekse jeolojik ve jeofiziksel özellikleri itibarı ile birbirlerinin devamıdır. Rodos ve Finike Basenleri bölgedeki bir rifleşmeyi göstermektedir. Beydağları ile Batı ve Güney Dağlan Miyosen süresince yoğun olarak yaşanan yatay ve düşey hareketler sonucu riftleşme ile oluşmuşlardır. Ancak Güney Dağı'ndan yumuşak rölyefli bir kıvrım ile ayrılan ve diğer iki dağdan morfolojik ve tektonikolarak tamamen farklı bir görünüm sunan Doğu Dağı'nın ise daha başka bir tektonizma ve jeolojik evrim geçirdiği düşünülmektedir. Kaim bir güncel sediment yığışımına sahip olan Finike Baseni kuzeyindeki Beydağları bloğundaki açılma tektoniği sonucu bir riftleşme ile oluşmuş ve daha sonra Batı ile Güney ve Doğu Dağlan arasındaki sedimentlerin taban eğimininde etkisiyle Finike Baseni'ne doğru itilmesiyle güneyden basenin üstüne atıldığı sismik ve sonar kayıtlarından ortaya konmuştur. Sıkışma tektoniğinin etkisi allında bulunan Doğu Dağı'nda 1995 ANAXEPROBE projesi ile çamur volkanlarının varlığı tesbit edilmiştir. Çamur volkanları Doğu Dağı civarında rastgele bir dağdım göstermektedir. Ayrıca Doğu Dağı'nın Antalya Baseni'ne sınır bölgelerinde görülen cobblestone yapılanda bölgedeki sıkışma tektoniğinin sonucudur. Akdeniz'de ve Antalya Baseni'nde geniş yaydım gösteren Mesinyen evaporitleri tüm Anaximander Dağlan bölgesinde gözlenmiştir. Bu durum Mesinyen süresince Anaximander Bölgesi'nin karasal bir bölge olmasıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Neotectonics of the eastern Mediterranean is controlled by the reciprocal affects of the Avrasia, Africa and Arab plates and the other small plates and blocks. The eastern Mediterranean region is at the convergence zone of the African and Avrasian plates. The boundary between these plates is indicated by the seismic activity and it is delineated by the Hellenic Arc and the Pliny-Strabo Trench in the west and the Cyprus Arc in the east. The Anaximander Mountain is under the compressional regime of the junction point of the Hellenic and Cyprus Arcs. The Anaximander Mountains are made of three principal highs which are separated from each other with faults and they are undergoing independent deformations. There are variations and unconformities on the strikes and dips of the faults and folds in the region which mean that those structures have been formed by the forces from different directions, and accordingly it could be said that the area have been affected by several deformations at the different times. Recent structural deformations indicate that the region is still tectonically active. There is a great anomaly variation between the eastern and western parts of the region in the gravity anomalies and this transition is very sharp. Besides the local irregularities caused by sedimentary layers, these anomaly variations were found to be due to the crustal structure of the region and the mantle boundary were determined to deepen from 20-25 km in the West to 30-35 km in the east. The deep Rhodos Basin (more than 4 km) is placed at the eastern part of the Hellenic Arc as the unconsumed semi-oceanic crust and the effect of this is indicated by the gravity anomaly in the western Anaximander region. The Western and Southern Mountains, and probably the Beydağlar are, although they are spatially widely separated, they seem to be the same morphologically, geologically and geophysically. The Rhodos and Finike Basins indicate rifting in the region. The Western and Southern Mountains with Beydağlar region were probably formed by rifting due to horizontal and vertical movements occurred during the Miocene. However the EasternMountain which is separated from the Southern Mountain with gentle relief of fold belt, is quite different from the other two mountains tectonically and morphologically and it has been affected by the different tectonism and geological evolution. The Finike Basin which was formed by rifting due to the tensional tectonics of the Beydağlar block in the north, is filled by thick sedimentary sequence over which the sediments, derived from the area between the Southern and Western Mountains, have been pushed basin wiseover the southern side The existence of mud volcanoes was determined during 1995 within the Anaxiprobe project studies in the eastern Anaximander Mountains under the compression tectonics. Mud volcanoes are distributed randomly in the region. Also the cobblestone structures which were observed at the boundary region of the eastern Anaximander Mountains and the Antalya Basin, are the result of compressional tectonics. The Messinian evaporates which show great coverage over the Mediterranean and the Antalya Basin, were not observed all over the Anaximander Mountains. This situation was explained as the Anaximander Mountains region was over water during the Messinian period.