Multi criteria inventory classification with ELECTRE TRI method: Applications in food and metal industry
ELECTRE TRI yöntemi ile çok kriterli envanter sınıflandırma: Gıda ve metal endüstrisinde uygulamalar
  1. Tez No: 374219
  2. Yazar: İREM SARBAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SERDAR TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Karar verme süreci; kriterler, alternatifler, karar verici, veri seti ve diğer parametreler ile birlikte birçok faktör içeren bir bütündür. Bu karmaşık yapıda çalışmak iyi yönetilmiş bir süreci gerektirir. Karar verme süreci, gerçek hayat olaylarını başarılı bir şekilde açıklamak için genellikle çok kriterli konsept ile ele alınır. Çok kriterli karar vermenin en popüler çalışma alanlarından biri envanter sınıflandırmadır. Çeşitli karar verme yaklaşımları yardımıyla envanterlerin sınıflandırılması mümkündür. Bu tezin uygulamalarında, bir çok kriterli sıralama yöntemi olan ELECTRE TRI kullanılmıştır. Uygulamanın ilk bölümü için literatürden, bir hastanenin envanter sınıflandırma problemi seçilmiştir. Gıda ve metal endüstrisinden iki gerçek hayat karar verme problemi, uygulamanın ikinci bölümünde çalışılmıştır. Çalışmalardan ilki Türkiye‟nin önemli gıda şirketlerinden birine, diğer ise Türkiye‟nin önde gelen armatür üreten şirketlerinden birine aittir. Problemler, seçilen hammadde ve satın alma malzeme gruplarına ait envanter seviyelerini belirlemek için de çalışılmıştır. Sonuç olarak, limitler arasındaki ilişkiler ve eşik değerlerin esnekliği, tezin ilk uygulama bölümünün teorik katkısı açısından tartışılmıştır. Pratik katkı açısından, metodun uygulanabilirliği, uygulamanın ikinci bölümündeki gerçek hayat problemleri ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Decision making is a whole process that consists of many factors such as criteria, alternatives, decision maker, data set and other parameters. Working on this complex structure requires a well-managed process. Generally the decision making process has been handled in the literature with multi criteria concept to express the real-world cases successfully. One of the most popular working areas of multi criteria decision making is inventory classification. Classifying inventories with the help of several decision making approaches is possible. In the applications of this thesis, a multi criteria sorting method, ELECTRE TRI is used. An inventory classification problem of a hospital from the literature is selected for the first part of the application. Two real-world decision making problems from food and metal industry are studied in the second part of the application. First one belongs to one of the remarkable food companies, and other belongs to one of the major tap producer companies in Turkey. The problems are also studied to specify the inventory limits of selected groups of raw materials and purchased items. As a consequence, the relations between profiles and also the flexibility of thresholds are discussed as the theoretical contribution of the first application part of the thesis. The applicability of the method is shown with real-world problems in the second part of the application as the practical contribution.