Investigation of effects of different environmental stress conditions on some cyanobacterium metabolites
Farklı çevresel stres koşullarının bazı siyanobakteri metabolitleri üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 374220
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÖZTÜRK ÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Siyanobakteriler yeryüzündeki yaşamın en temel formlarıdır ve basit prokaryotik hücreleriyle fotosentez yapabilirler. Siyanobakteriler geniş bir habitatta gelişebilir ve farklı koşullarda yaşayabilirler. Spirulina platensis, büyük biyokütle üretimi yanında birçok metabolitin potansiyel kaynağına sahip en çok bilinen siyanobakterilerden biridir. Çalışmanın amacı, magnezyum (0-4.057 mM), bakır (0-5 µM) ve sıcaklığın (37 santigrat derece) S. platensis'in biyokütle, klorofil a, fikobiliproteinler, karotenoidler, MDA, prolin ve metal içeriğinin yanı sıra PSII aktivitesine etkisini incelemektir. En yüksek biyokütle, magnezyum (0.8 mM) ve bakır (0.5 µM) içeren kontrol koşullarında 49.1 mg/mL olarak saptandı. Protein düzeyi de 0.5 µM bakır da inkubasyon periyodu boyunca daha yüksekti. CPC, APC ve klorofil a düzeyleri farklanan magnezyum konsantrasyonlarıyla değişmesine karşın, kontrol bakır konsantrasyonunda inkübasyon süresince CPC ve APC temel fraksiyondu ve de daha yüksek klorofil a düzeyleri elde edildi. 12. günde, artan magnezyum derişimleri karotenoid üretimini desteklerken, artan bakır konsantrasyonları karotenoid düzeyinde azalışa neden oldu. Bakır olmayan koşulda en yüksek değer olarak 2396,73 µg/mL olan β-karoten iki metalin çalışılan bütün konsantrasyonlarında temel karotenoid fraksiyonuydu. Bununla birlikte, kontrol koşullarının üstünde veya altındaki derişimler iki metal için de daha yüksek MDA içeriğine neden oldu. Bütün koşullarda, kültivasyon peryodunun ilk günlerinde daha yüksek prolin artışı saptandı. Aynı zamanda, PSII aktivitesi, 30 santigrat dereceden 37 santigrat dereceye arttırılan sıcaklık ile azaldı. İlaveten, farklı magnezyum ve bakır metal derişimleri (aşırı ve yetersiz), PS II aktiviteleri üzerinde azalışa neden oldu. Ayrıca, metal etkileşimleri, magnezyum ve bakırın aşırı, kontrol ve yokluk koşullarında değerlendirildi. S. platensis'in farklı metal içerikleri, magnezyum ve bakır derişimlerine bağımlı olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Cyanobacteria are the most elementary shapes of life on earth, and their simple prokaryote cells are carrying out photosynthesis. They can grow in a wide habitat and survive at different conditions. Spirulina platensis is one of the most known cyanobacterium which has a great biomass production as well as potential source of many metabolites. The aim of the study was to investigate the effect of magnesium (0-4.057 mM), copper (0-5 µM) and temperature (37 degrees Celsius) on the biomass and levels of protein, Chl a, phycobiliproteins, carotenoids, MDA, proline, and metal contents of S. platensis, as well as PSII activity. The highest biomass was determined on control conditions including both magnesium (0.8 mM) and copper (0.5 µM) as 49.1 mg/mL. Protein level was also higher at 0.5 µM copper throughout incubation period. Although CPC, APC and Chl a levels were varied by changing concentrations of magnesium, CPC and APC were major fraction and also higher Chl a levels observed at control copper concentration during incubation. On 12th day, increasing copper concentrations caused to decrease on carotenoid level while rising magnesium concentrations supported to production of it. The major carotenoids fraction was β-carotene for studied concentrations both metals as being highest value, 2396.73 µg/mL for inexistence of copper. However, lower or upper control conditions of both metals were caused higher MDA content. Proline accumulation was detected as higher for initial days during cultivation period for any condition. Also, PSII activities were decreased by increasing of temperature from 30 to 37 degrees Celsius. In addition, different magnesium and copper metal concentrations (excessive and insufficient) were caused to decrease on PSII activities. Apart from these, metal interactions were evaluated in control condition, excess or absent of magnesium and copper. Different metal contents of S. platensis were expressed depending on magnesium and copper concentrations.