Approximate methods for complex nonlinear dynamical systems
Karmaşık değerli dinamik sistemler için yaklaşık yöntemler
- Tez No: 374224
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ONARGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Doğanın gercekci temsilcisi olarak doğrusal olmayan dinamik sistemler çoğunlukla karmaşık davranışlar gösterirler. Doğrusal olmayan dinamik sistemlerin analizleri doğrusal olmayan diferansiyel denklemleri kapsayan çözümlerin detaylı bir araştırmasını gerektirir. Bu tezde birçok gerçek sistemin dinamik davranışlarını tanımlayan, karmaşık değerli ikinci mertebeden kuvvetli doğrusal olmayan denklemin cözümü icin yaklaşık bir analitik prosedür (Homotopi Pertürbasyon Yönetimi, HPM) sunulmuştur. He tarafindan sunulan bu yöntem topolojideki homotopi kavramına dayanmaktadır. pϵ[0,1] parametresi ile yerlestirilmiş bir homotopi olusturulmuştur. p parametreli homotopi pertürbasyon yöntemi, kuvvetli doğrusal olmayan bir diferansiyel denklemi, karmaşık değerli doğrusal bir diferansiyel denklem sistemine dönüştürmüştür. Bu sistemin çözümleri alınan model diferansiyel denklemin yaklaşık analitik çözümünü vermiştir. Bu çalışmada, ilk yaklaşımdaki periyodik çözüm değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonlinear dynamical systems, which are realistic representation of nature, frequently a somewhat complicated behaviours and the analysis of nonlinear dynamical systems requires a through investigation of the solutions governing nonlinear differential equations. In this thesis an approximate analytic procedure (The Homotopy Perturbation Method) is described to solve a complex-valued second order strongly nonlinear differential equation which describes the dynamical behaviour of many real systems. The method (HPM) is based on homotopy in topology which introduced by He. A homotopy with an imbedding parameter p∈ [0,1] is constructed. The homotopy perturbation procedure with parameter p transforms a complex-valued strong non-linear differential equation into a system of linear complex-valued differential equations whose solutions give the approximate solution of the taken model differential equation. The periodic solution of the first approximation is considered in this study.