After year 2000, spatial analysis and electoral geography approach of the Turkısh general elections: case of İzmir
2000 yılından sonra Türkiye genel seçimlerinin seçim coğrafyası yaklışımı ile mekansal analizi: çalışma alanı İzmir
- Tez No: 374225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Siyasal Bilimler, Science and Technology, Geography, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Seçim coğrafyası bilim dalının tarihsel serüvenine yer verilmiş ve seçim coğrafyasının analiz modelleri, teorileri, kuramsal modeli açıklanmış, seçim coğrafyasının üç ana başlığı olan oylamanın coğrafyası, oy vermeyi etkileyen coğrafi faktörlerin araştırılması ve temsilin coğrafyası hakkında bilgi verilmiş, seçim sınırlarını yeniden düzenleme ve tespit etme yöntem ve uygulamaları üzerinde durulmuştur. Çalışma alanı olarak İzmir seçilmiş, ADNKS kayıtları, TÜİK ve YSK'nın milletvekili seçim sonuçları, Bakanlar Kurulu kararları esas alınarak İzmir seçimlerinin mekansal analizi yapılmıştır. Çalışma seçimlere herhangi bir çözüm değil, oyların toplumun eğitim, yaş, cinsiyet, göç gibi değişkenleri ile ilişkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Kırılma teorisi kullanılarak, kültürel ve beşeri coğrafya kalıplarının çakışması araştırılmıştır. Seçim sonuçlarının analizini yapabilmek adına seçimsel kırılmaların alansal değişimi incelenmiş, mekanın zaman içinde siyasi olarak evrimi dikkate alınmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri programları (ArcGIS, Global Mapper ve MapInfo) ve İstatistik programı (SPSS), verilerin düzenlenmesi için Microsof Office (Word, Excel, Acsess) programı kullanılmıştır. Çok değişkenli istatistik yöntemleri kullanılarak seçmen profili ve seçim sonuçlarını gösteren tematik haritalar, grafikler ve tablolar hazırlanmıştır. Seçim yılları arasındaki değişim incelenmiş, siyasi franksiyonlar ve partiler bazında dağılım ve zaman içinde değişim analizi yapılmıştır. Seçim Coğrafyası çerçevesinde giriş-dönüşüm-sonuç sırası takip edilmiş ve giriş bölümünde önceden tespit edilmiş ve sınıflandırılmış veriler (ilçe ve mahalle seçim sonuçları, demografik göstergeler, seçmen profil bilgileri) kullanılmıştır. Ayrıca İzmir'in çeşitli matematiksel indekslerle oylama değişkenlik durumu, etkin parti sayısı ve temsil oran derecesi hesaplanmıştır. İzmir ilinin seçim bölgeleri, seçimlere katılım oranları, İzmir'in temsildeki yeri, Türkiye ve İzmir'de oyların siyasi kanatlara göre dağılımı, İzmir nüfusunun ve aldığı göçün coğrafi ve sosyo-ekonomik yapısı incelenmiştir. Son seçim olan 12 Haziran 2011 seçimlerinde partilerin aldıkları oylar ile seçmen profilleri arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The historical back ground of the electoral geography science is given place, and also the analysis models of the electoral geography, its theories, its speculative models, the voting geography under three titles, the researches about the geograpchical factors which effect the voting, the representative geography and the procedures about regulating and locating of the electoral borders are given place in this work. İzmir is chosen as working area, and a spatial analysis of the elections in İzmir is made in reliance on the truth of the ADNKS archives, the deputy election results belongs to TÜİK and YSK and the decisions of Ministerial Cabinet. This study is not a solution for the elections, it aims to clarify the relations between the elections and the variables like educational status, age groups, genders and immigration of the society. The programs ArcGIS, Global Mapper, MapInfo, SPSS (the statistics program), Microsof Office (for data arrangements) are used. Thematic maps, diagrams and charts, which show the profiles of voters and the election results, are drawn up by using the multivariate statistic methods. The changing between the election years is investigated, and an analysis about the political fractions and the distributions on the basis of the parties is made. Moreover, the voting with multifarious variability of mathematical indexes and the ratio of representation in İzmir are taken into account. The electoral districts of İzmir, the ratio of electoral turnout, İzmir's place and status in representation, the distribution of the votes in Turkey and in İzmir according to the political wings, the geographic and socio-economic structure of the registered population and immigrants are invesitgated. The relations between the votes which the parties took in the last election 12 June 2011 and the profiles of voters is researched.