Yenidoğan ve annede trigliserid, kolesterol ve lipoprotein değerlerinin arteriosklerotik hastalık öyküsü açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 37426
  2. Yazar: MELAHAT AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. HİKMET YURTSEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
-60- ÖZET Çalışmamız sonucunda, yenidoğan ve anne serumlarında saptanan TG, TC, HDL-C, LDL-C, ULDÜ-C düzeyleri arasında bir ilişki saptanamadı. Bebek serum lipid düzeyleri, fizyolojik hipolipoproteinemiyi açıklayan bir şekilde erişkin değerle rinden düşüktü. Atherosklerotik hastalık öyküsü olan ve olmayan bebek ler arasında serum lipid düzeyleri açısından istatistiki ola rak anlamlı bir farklılık bulunamadı. Ailelerinde atheroskle rotik hastalık öyküsü olan bebeklerin daha ileri yaşlara kadar izlemi yapılırsa anlamlı bir sonuç elde edilebilir. Bulduğumuz bu değerler, bu konuda yapılan en geniş çap lı araştırma olan Bogalusa Heart Study'e uygunluk göstermekte dir.
Özet (Çeviri)
-61- SUMMARY In this study, we couldn't find a correlation between neonatal and maternal serum levels of TG, TC, HDLJ-C, UDLJ-C, VL'DU-C. Neonatal serum lipid levels was found to be lower than that of adult levels that is; explaining physiologic hipolipoproteinemia. A correlation has not been found between serum lipid levels of babies who have pozitif family history of atherosc lerosis and who have not. Ue think that meaningful results may be found if babies who have pozitif family history of at herosclerosis are follewed up for long term course. Results of our study correlates to results of Bogalusa Heart study which is the most detailed one that has been per formed in the world.