Mini puberte üzerinde yenidoğanların ve annelerinin metabolik durumu ve adipokin düzeylerinin etkisi
Effect of metabolic status and adipokine levels of newborns and their mothers on mini puberty
  1. Tez No: 844943
  2. Yazar: MERVE KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Obezite ile puberte ilişkisini gösteren, adipokinlerin puberte üzerine etkisi ile ilgili daha önce çalışmalar yapılmış ancak mini puberte ile ilişkisini gösteren sınırlı sayıda çalışma vardır. Biz çalışmamızda mini pubertede anne ve yenidoğanların metabolik durumu ile adipokin düzeyleri ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gününde doğan ve ek hastalığı olmayan 40 yenidoğan (20 erkek, 20 kız) ve annelerinin demografik ve antropometrik özellikleri kaydedildi. Anne ve yenidoğanda trigliserit (TG), LDL (low-density lipoprotein),HDL (High-density lipoprotein), total kolesterol (TK), yenidoğanlarda FSH (follikül stimüle edici hormon), LH (luteinizan hormon)ve kız yenidoğanda estradiol; erkek yenidoğanda testosteron düzeyi, annede ve yenidoğanda ölçülen ultrason parametreleri kaydedildi. Yenidoğanlardan ve annelerinden alınan serum örneklerinden adiponektin, leptin ve kisspeptin düzeyleri çalışıldı. İstatistiksel analiz için IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences)versiyon 26.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Studies have been conducted on the relationship between obesity and puberty and the effect of adipokines on puberty, but similar studies have not been conducted on mini-puberty before. In our study, we aimed to evaluate the relationship between mini-puberty and the metabolic status and adipokine levels of the mother and baby. Materials and Methods: In our study, the demographic and anthropometric characteristics of 40 newborns (20 boys, 20 girls) and their mothers who were born at term and had no comorbidities at Gaziantep University Şahinbey Training and Research Hospital were recorded. In our study, the results of the planned laboratory tests and the ultrasound parameters measured in the mother and the baby were recorded. Leptin, adiponectin and kispeptin levels were studied in serum samples taken from newborns and their mothers. IBM SPSS (Statistical Package Program for Social Sciences) version 26.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) was used for statistical analysis. Statistical significance level was accepted as p0.05).