Köşe civarındaki singüler noktaların eşleştirme yöntemiyle çözümü
Solution of singular points around corner by using matched eigenfunctions
  1. Tez No: 374261
  2. Yazar: EBUTALİB ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez dört ana bölümden oluşur. Birinci bölümde temel tanım ve teoremler ile daha sonra kullanılacak bazı uygulamalar için önbilgiler verildi. İkinci bölümde tek kapağı hereketli dikdörtgensel kaviti içerisindeki Stokes akış yapısı incelenmiştir. Bunun için akış fonksiyonundaki katsayılar çift dikleştirme yöntemi kullanılarak elde edildi. Bölümün son kısmında en küçük kareler yönteminin keyfi fonksiyonlara uyarlanışı verildi. Üçüncü bölümde Stokes denkleminin kutupsal koordinatlardaki çözümü gösterildi ve ikinci bölümde anlatılan en küçük kareler yardımıyla üst kapağı hareketli sektörel kaviti içerisindeki akış yapıları bulundu. Dördüncü bölümde ikinci bölümde incelenen dikdörtgensel kaviti için singüler noktaların eşleştirme yardımıyla çözümü ve hesaplanması verildi. Bunun için dikdörtgensel kavitinin sol alt köşesine karşılık gelen $r_0$ yarıçaplı sektörel kaviti ele alındı ve yay boyunca hız vektör bileşenleri eşlendi. Eşleme en küçük kareler yöntemi ile yapıldı. Son olarak köşe civarındaki singüler noktalarda akış fonksiyonunun yakınsaklığı ile akış fonksiyonunun asimtotik çözümünün yakınsaklığı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four main chapters. In the first chapter fundamental notions and theorems and preminaries for some applications which will be used later has been expressed. In the second chapter, Stokes flow structure in a lid-driven rectangular cavity were studied. For this, coefficients in streamfunction are obtained by biorthogonality method. In the last section of this chapter the least square method is applied to an arbitrary functions. In the third chapter solutions of the Stokes equation in polar coordinates were given and flow structures in upper lid-driven sectorial cavity were obtained by least square method which was explained in the first chapter. In the fourth chapter calculation and solution of singular points in the rectangular cavity investigated in the second chapter are obtained by matching process. For this, sectorial cavity with $r_0$ radius corresponding to the left bottom of rectangular cavity is considered and velocity vector components were matched along the circumference of the arc. Finally, the convergence of the streamfunction at the singular point near the corner is compared with the convergence of asymptotic solution of streamfunction by matching.