Bilişsel radyo uygulamaları için en uygun frekansın zamansal ve mekansâl olarak yapay arı koloni algoritması ile belirlenmesi
Determination of best frequency as temporal and spatial using an artificial bee colony algorithm for cognitive radio applications
  1. Tez No: 374295
  2. Yazar: YEŞİM DOKUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL BABAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilişsel radyoda spektrum tahsisi, lisanssız spektrum kullanıcılarının, uygun durumda olan spektrumları tespit ederek, bu spektrumları, lisanslı kullanıcılar kullanmadığı zamanlarda kullanabilmesini sağlamaktadır. Spektrum tahsisi probleminde en önemli husus, lisanssız kullanıcılar arasında ve lisanslı kullanıcılarla lisanssız kullanıcılar arasında çakışmaların engellenmesidir. Çakışma önleyici mekanizmaların geliştirilmesi spektrum tahsisi literatüründe önemli yer tutmaktadır. Spektrum tahsisi problemi için çeşitli yaklaşımlar kullanılmıştır. Bunlar arasında sezgisel yöntemler, lineer programlama, oyun teorisi ve evrimsel algoritmalar sayılabilir. Evrimsel algoritmalar, en iyiye yakın çözümleri kabul edilebilir süreler içerisinde bulabilmesi nedeniyle spektrum tahsisi problemi için en uygun yaklaşım olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasında, bölgesel ve zamansal bazda bilişsel radyo spektrum tahsisi probleminin çözümü için Yapay Arı Koloni algoritması önerilmiştir. Yapay Arı Koloni algoritması için yeni bir model ortaya konmuş, bu modelin başarımı Karınca Koloni algoritması ile karşılaştırılarak deneylerle test edilmiştir. Algoritmaların farklı spektrum yoğunluklarına sahip bölgelerdeki çalışmaları incelenerek hangi algoritmanın bölgesel değişimlere karşı daha kararlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spectrum assignment in cognitive radio networks provides unlicenced spectrum users to determine available spectrums and use these spectrums when licenced primary users are not using the spectrum. Most important part of spectrum assignment problem is the avoidance of interferences between unlicenced users or licenced and unlicenced users. Controlling interferences are crucial in spectrum assignment literature. There are several approaches proposed to solve spectrum assignment problem. Heuristics, linear programming, game theory and evolutionary algorithms are some of these approaches. Evolutionary algorithms, which find optimal solutions in reasonable times, makes them suitable for spectrum assignment problem. In this thesis, an Artificial Bee Colony algorithm has been proposed to solve the spectrum assignment problem using spatial and temporal aspects. A new model for Artificial Bee Colony algorithm has been presented, and its performance compared with Ant Colony Optimization algorithm on several empirical experiments. Presented algorithms have been analyzed at four regions which have different spectrum utilization, to determine the robust algorithm to regional fluctuations.