Novel implantable distributively loaded flexible resonators for mri
Manyetik rezonans görüntüleme için dağılımsal yüklenmiş implant edilebilir özgün esnek rezonatörler
  1. Tez No: 286318
  2. Yazar: SAYIM GÖKYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), görüntüleme uygulamalarına imkan tanıyan bir teknoloji platformudur. MRG'nin görüntüleme frekanslarının dokuların elektromanyetik gücün emiciliğinin oldukça az olduğu radyo frekansı (RF) aralığında olması, MRG'yi diğer birçok yönteme göre (örneğin :x-ray) sağlık açısından oldukça güvenli yapmaktadır. Bunun sonucu olarak da, MRG, yaygın bir tıbbi görüntüleme yöntemi haline gelmiştir. Ancak, MRG'de, canlı içindeki metalik implantların yakınlarından genellikle görüntü sinyalinin alınamıyor olması, bu yapıların çevresinin gözlenip, izlenmesine, iyileşmenin analizine ve yapıların doku uyumluluklarına bakılmasına engel olmaktadir. Bu durum, bölgesel olarak rezone eden yapıların kullanılması ile çözülebilir, ama (her ne kadar MRG reheberli bazı girişimsel kateter uygulamaları varsa da) hem MR uyumlu hem de yeterince küçük boyutlarda bölgesel rezonatörler günümüzde mevcut değildir. Bu tezde, vücut içi implantların yakınında sinyal-gürültü oranını, dolayısıyla çözünürlüğü, artıracak küçük boyutlarına rağmen MRG frekanslarında çalışan yeni bir bölgesel rezonatör türünü önerip geliştirdik. Bununla, MR uyumlu olası implantlara uygun, yonga ebatlarında kalarak düşük rezonans frekansını elde edebilme problemini bilimsel olarak ele aldık. Yarıklı halka rezonatörlerin (YHR) temel mantığından hareketle, oldukça küçük bir baskı alanında (100 kat küçültülmüş alanda) yalnızca biyo-uyumlu malzemeler kullanarak (altın, nitrürler, ve silisyum veya polimit), yonga ebatlarında özgün tasarımları gerçekleştirdik. Klasik YHR'lerden ya da bir noktadan elemanlarla yüklenmiş (örneğin, ince film noktasal yükleme) rezonatörlerden farklı olmanın yanında, tasarımlarımızda etkin kapasitif etkiyi artırmak için YHR geometrisini dağılımsal tarzda mikro-üretimle yapılmış yalıtkan ince-filmler ile yükledik. Kavramın kanıtının gösterimi için, standart YHR olması durumunda 1.2 GHz frekansında rezone edecek, ancak dağılımsal olarak ince film ile yüklendiğinde (3T MRG sistemine uygun) 130 MHz'de rezone eden, 20 mm ? 20 mm ebatlarında, yapılar ürettik. Bu ebatların, standart YHR mimarisi kullanılması durumunda, 130 MHz'de rezone edebilmesi için tasarımımızdan 100 kat daha büyük, 20 cm ? 20 cm, olması gerekir. Ayrıca esnek ince-film yüklü rezonatörler tasarlayıp ve üretip, aynı zamanda bu yapının bükerek akortlanabildiğini ve düzlemsel olmayan vücut içi yüzeylerin görüntülenmesi için uygun olduğunu gösterdik. Kendi kendine rezone edebilen özgün yapılarımızın uzaydaki durumuna göre, fantom görüntüleri alınan sinyallerin şiddetlerini en fazla 4 ile 150 kata kadar ve etki derinliğini de 10 mm'ye kadar artırılabildiğini gösteriyor. Bu durum, aynı RF gücünü kullanarak, 2 boyutlu görüntülerde çözünürlüğü yaklaşık 2 ile 12 kat artırabilmeye karşılık geliyor. Bu test ortamındaki deneyler, bölgesel rezonatörlerin aynı yonga üstünde dağılımsal yüklenmeleri sayesinde çok daha düşük frekanslarda çalışmalarının mümkün olduğunu ispatlıyor. Bu bulgular, vücut içine uygulanabilir rezonatör çiplerimizin MR uyumlu kendi kendine rezone edebilen implantlar için kullanımını vaadediyor.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance imaging (MRI) is an enabling technology platform for imaging applications. In MRI, the imaging frequency falls within the radio frequency (RF) range where the tissue absorption of electromagnetic power is conveniently very low (e.g., compared to X-ray imaging), making MRI medically safe. As a result, MRI has evolved into a major imaging tool in medicine. However, in MRI, it is typically difficult to receive a magnetic resonance signal from tissue near a metallic implant, which hinders imaging of the implant device neighborhood to observe, monitor, and make assessment of the recovery and tissue compatibility. This can be accomplished by using locally resonating implants, but such implantable local resonators compatible with MRI that simultaneously feature reasonable chip size are currently not available (although there are some MRI-guided catheter applications). In this thesis, we proposed and developed a new class of implantable chip-scale local resonators that operate at radio frequencies of MRI, despite their small size, for the purposes of enhancing the signal-to-noise ratio (SNR) and thus the resolution in their vicinity. Here we addressed the scientific challenge of achieving low resonance frequency while maintaining chip-scale size suitable for potential MR-compatible implants. Using only biocompatible materials (gold, nitrides, and silicon or polyimide) within a substantially reduced footprint (miniaturized by 2 orders of magnitude), we demonstrated novel chip-scale designs based on the basic concept of split ring resonators (SRRs). Different than classical SRRs or those loaded with lumped elements (e.g., thin-film lumped loading), however, in our designs we loaded the SRR geometry in a distributive manner with a micro-fabricated dielectric thin-film layer to increase effective capacitance. For a proof-of-concept demonstration, we fabricated 20 mm ? 20 mm resonators that operate at the resonance frequency of 130 MHz (compatible with 3 T MRI system) when distributively loaded with the capacitive film, which would otherwise operate around 1.2 GHz as a classical SRR of the same size if not loaded. It is worth noting that this resonance frequency of 130 MHz would normally require a classical SRR of 20 cm ? 20 cm, a chip size 100-fold larger than ours. Designing and fabricating flexible thin-film resonators, we also showed that this architecture can be tuned by bending and is appropriate for non-planar surfaces, which is often the case for in vivo imaging. The phantom images indicated that, depending on the resonator configuration, these novel self-resonating structures increase SNR of the received signal by a maximum factor of 4 to 150 and over an enhancement penetration up to 10 mm into the phantom. This corresponds to a resolution enhancement in the 2D image by a factor of 2 to 12, respectively, under the same RF power. These in vitro experiments prove that it is possible to operate our local resonators at reduced frequencies via the help of distributive loading on the same chip. These findings suggest that proposed implantable resonator chips make promising candidates for self-resonating MR-compatible implants.