Katı oksit yakıt hücreli güç üretim sisteminin enerji ve ekserji analizi
Kati oksit yakit hücreli güç üretim sisteminin enerji ve ekserji analizi
- Tez No: 374298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında katı oksit yakıt hücresi ve yanma odası içeren iki farklı güç üretim sisteminin enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Her iki sistem içinde hava giriş sıcaklığı, kompresör sıkıştırma oranı ve hava/yakıt oranının değişimine göre toplam ekserji yıkım miktarları, her bir bileşenin ekserji yıkım yüzdesi, net iş çıkışı ve birinci/ikinci yasa verimleri hesaplanmıştır. Sayısal hesaplamalarda giriş sıcaklığı 273 K'den 373 K'ne, kompresör sıkıştırma oranı yanma odalı sistemde 10'dan 14'e, katı oksit yakıt hücreli sistemde 3'den 10'a ve hava/yakıt oranı 40'dan 60'a artırılmıştır. Sayısal sonuçlara göre toplam ekserji yıkım miktarı katı oksit yakıt hücreli sistem için hava giriş sıcaklığının ve hava/yakıt oranının artmasıyla artış gösterirken, kompresör sıkıştırma oranın artmasıyla azalma göstermektedir. Katı oksit yakıt hücreli güç üretim sisteminde meydana gelen ekserji yıkımı yanma odalı güç üretim sistemine göre daha yüksektir. Yanma odalı sistemde net iş çıkışı 4934.21 kW, birinci ve ikinci yasa veriminin sırası ile %46.87 ve %36.40 iken. Katı oksit yakıt güç üretim sisteminde ise net iş çıkışı 9528.97 kW birinci ve ikinci yasa verimi sırası ile %62.09 ve %54.91'dir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, energy and exergy analyzes of the two different power generation systems which contains solid oxide fuel cell and combustion chamber were conducted. Total exergy destruction, exergy destruction percentage of each component, net work output and first/second law efficiency values were calculated depending on the variation of air inlet temperature, compressor compression ratio and air/fuel ratio for each system. For the numerical calculations, air inlet temperature was increased from 273 to 373 K, compressor compression ratio was increased from 10 and 3 to 14 and 10 for the systems with combustion chamber and solid oxide fuel cell, respectively, and air/fuel ratio was increased from 40 to 60. The result of the numerical calculations were bring out that although total exergy destruction quantity for the system with solid oxide fuel cell increases with the increase of air inlet temperature and air/fuel ratio, it decreases with the increase of compressor compression ratio. The exergy destruction quantity occurred in the system with solid oxide fuel cell is more than with the combustion chamber. While the net work output is 4934.21 kW and first and second law efficiencies are 46.87% and 36.40%, respectively, for the systems with the combustion chamber, the net work output is 9528.97 kW and the first and second law efficiencies are 62.09% and 54.91%, respectively, for the system with solid oxide fuel cell.