Termoelektrik jeneratörlerde atık ısı kullanımına bir uygulama: PEM yakıt pili atık ısısının değerlendirilmesi
An application on the use of waste heat in thermoelectric generators: Evaluation of the PEM fuel cell waste heat
  1. Tez No: 374302
  2. Yazar: OĞUZHAN ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yakıt pilleri elektrokimyasal enerjiden elektrik enerjisi elde etmektedir. Elektrik enerjisinin elde edilmesi sırasında bir miktarda ısı enerjisi açığa çıkmaktadır. Termoelektrik jeneratörlerde, ısı enerjisinden elektrik enerjisi elde etmektedirler. Bu çalışmada termoelektrik jeneratörler ile PEM yakıt pilinin atık ısısı değerlendirilmiştir. Yakıt pilinin çıkışındaki atık ısı, termoelektrik jeneratör tarafından elektrik enerjisine dönüştürülmüştür. Böylece kullanılmayıp atılan ısı enerjisinin bir kısmı, elektrik enerjisine çevrilerek sistemde verim artışı sağlanmıştır. Deneyler sırasında, sistemin giriş ve çıkışındaki hava sıcaklığı, ortam sıcaklığı, termoelektrik jeneratörün ürettiği akım ve gerilim değerleri ölçülerek bilgisayara kaydedilmiştir. Bu ölçümlerden yararlanarak sistemin genel verimi hesaplanmıştır. Ölçülen değerler ve yapılan hesaplamalar sonucunda sistemin kullanılabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuel cells generate electrical energy from electrochemical energy. During the electrical energy obtained an amount of heat energy is revealed. Thermoelectric generators produce electrical energy from heat energy. In this study, thermoelectric generators with waste heat of the PEM fuel cell was evaluated. The waste heat at output of the fuel cell converted into electrical energy by thermoelectric generators. Thus, a part of the cast-off heat energy, converted into electrical energy and efficiency was increased in the system. During the experiments, input and output air temperature of system, ambient temperature, thermoelectric generator current and voltage values were measured and recorded in the computer. Using these measurements, system's overall efficiency were calculated. Usability of the system was assessed as a result of the measured values and calculations.