Birliktelik analizi ile hastaların tıbbi laboratuvar verilerinin zamansal değişimlerinin incelenmesi
Investigation of temporal variation of patient clinical parameters using association analyses
- Tez No: 374303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tıbbi veri madenciliği, veri madenciliği çalışmaları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Tıp verilerinin sürekli artışı, çok farklı kaynaklardan temin edilmesi, dağınık ve heterojen yapıda olmasından dolayı, tıbbi veri analizleri ile hekime ve hastanelere yardımcı olacak uygulamaların ve karar destek sistemlerinin geliştirilmesi gün geçtikçe önem kazanmaktadır ve bu alanda birçok çalışmalar yapılmaktadır.Veri madenciliği sürecinde kullanılan birçok metot vardır. Bu tez kapsamında gerçek tıp verileri üzerine birliktelik analizi metodu uygulanmıştır. Bu yöntemde temel amaç verilerin içinden, ilginç ve anlamlı kurallar üretmektir.Bu tez kapsamında, hasta tıbbi laboratuvar verilerinden, birliktelik analizi algoritmalarından olan Apriori Algoritmasından yola çıkılarak, iki yeni algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritmalar ile hastaların laboratuvar parametrelerinin ve oluşturdukları birlikteliklerin zamansal değişimi incelenmiştir. Geliştirilen yaklaşımların, klasik Apriori yönteminden daha iyi performans gösterdikleri deneysel olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Medical data mining is an important research area in data mining studies. In recent year, developing medical decision-support systems has great attention to help doctors and medical personal due to the increase on the size and number of parameters of medical datasets and distributed and heterogeneous storage of medical data.There are lots of methods used in data mining. In this study, association analysis is used for analyzing medical data. The main goal of this method is to discover interesting and non-trivial rules.In this study, two algorithms are proposed by extending Apriori algorithm, which a association analysis method. The temporal variation of patient laboratory parameters and their associations are analyzed using proposed methods. The efficiency of the proposed algorithm are shown by experimental evaluations.