Kayseri Pınarbaşı rüzgar potansiyeline uygun mikro ölçekli rüzgar türbini aerodinamik tasarımı ve optimizasyonu
A micro-sized wind turbine aerodynamics design and optimization which is suitable for wind potential of Kayseri Pinarbaşi
  1. Tez No: 374301
  2. Yazar: ONUR KOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Rüzgar türbini kanatlarının rüzgar koşullarına göre aerodinamik tasarımı ile rüzgardan elde edilecek enerjiyi artırmak mümkündür. Tasarlanan bir türbinin performans parametrelerinin hesaplanması için çeşitli teoriler mevcut olup bu teoriler ve tasarım algoritmaları kullanılarak en iyi tasarımlar elde edilebilmektedir. Bu tezde, kayda değer rüzgar potansiyeline sahip Kayseri-Pınarbaşı ilçesinde kullanılabilecek mikro ölçekli bir rüzgar türbinin Pal Elemanı-Momentum (BEM) teorisi kullanılarak türbin palesi her bir noktanın kort boyu, burulma açısı değerleri ve türbin palesinde kullanılabilecek hazır kanat profili ailesi genetik algoritma ile optimize edilerek aerodinamik tasarımı yapılmış ve Pınarbaşı'nda daha verimli enerji üretebilecek iki farklı boyutta mikro ölçekli rüzgar türbini tasarlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Tasarım I adı verilen tasarım çalışmasında GEMİNİ kanat profilinin kullanıldığı tasarımın diğer dört kanat profiline kıyasla daha iyi performans göstereceği öngörülmüştür. Tasarım II adı verilen diğer tasarımda ise A18 kanat profilinin kullanıldığı tasarımın diğer dört kanat profiline kıyasla daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It's possible that a wind turbine power efficiency can be increased with aerodynamic design of rotor blades according to wind condition. There are several theories which can calculate performance parameters of a wind turbine via using several design algorithms. Also, the best rotor design for a wind turbine can be obtained via using the design algorithms and the theories. In this thesis, two micro scale wind turbine rotors is designed via using BEM theory, evolutionary algorithm and existing airfoil profiles for Kayseri-Pınarbaşı region which has a great wind potential. Chord length, twist angle and airfoil profile of the every point on the rotor blades is optimized in order to better aerodynamic performance. According to the obtained results,It is seen that the GEMİNİ rotor design has a better performance characteristic than other four designs for called Design-I. And also, It is seen that the A18 rotor design has a better aerodynamic performance characteristic than other four designs for called Design-II.