Tasarsız (ad hoc) ağlarda yönlendirme protokollerinin başarımlarının değerlendirilmesi
Performance evaulation of routing protocols in ad hoc networks
  1. Tez No: 374304
  2. Yazar: HAKAN ÜÇGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DANACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kablosuz ağlar; tasarsız (ad hoc) ağlar ve altyapılı (hücresel) ağlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tasarsız ağlar altyapısız ağlar olduklarından altyapılı ağlarda olduğu gibi enerji, hafıza ve bant genişliği gibi kaynakları kullanırlar. Ağ içerisinde kullanılan ağ elemanlarının küçük boyutlarda olması enerjinin kısıtlı kaynak olmasına sebep olmaktadır. Kaynak düğümler ile hedef düğümler arasındaki veri iletimini devam ettirmek için kullanılmakta olan yöntemler enerji tüketim miktarını arttırmaktadır. Bu sebeple ağ içindeki enerjiyi etkin bir biçimde kullanabilmek için bazı protokoller ortaya çıkarılmıştır. Tasarsız ağlar içerisindeki yönlendirme işleminin temel amacı ağın kullanım süresinin artırılması ve ortaya çıkan bağlantı hatalarının önüne geçilmesidir. Gezgin tasarsız ağlar, araştırmacıların önemli bir bölümünün ilgisini kazanmış ve son yıllarda çok popüler araştırma alanı olmuştur. Gezgin tasarsız ağlar, kendi kendilerini otomatik olarak düzenler topolojisinde hızlı değişimler yaşayabilirler. Ağ içerisinde bulunan bir kaynak düğüm, erişim alanının dışında bulunan herhangi bir hedef düğümle haberleşebilmek için erişim alanında bulunan ve hedef düğümle aynı erişim alanında bulunan düğümleri kullanır. Gezgin tasarsız ağlar başarımını değerlendirmek için ana yöntem olarak benzetimler kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Gezgin tasarsız ağlar ve bu ağlar için kullanılan yönlendirme protokolleri incelenmiş olup elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Benzetim sonuçlarına göre AODV (Tasarsız isteğe bağlı mesafe vektörü) protokolü, DSDV (Sıralı hedef mesafe vektörü protokolü) ve DSR (Dinamik kaynaktan yönlendirme protokolü) protokollerinden daha iyi bir performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless networks is divided into two groups as ad hoc networks and infrastructure networks (cellular networks). Ad hoc networks is without infrastructure thus uses resources in this networks such as energy, band width and memory are limited like infrastructure network. Because of small network elements used in the network, the energy resources is limited. The used methods for maintain to data transmission between source nodes and destination nodes are increases the energy consumption. For this reason, some routing protocols have been emerged for the effective use of energy within the network. The main purpose of the routing process in ad hoc networks is increase the time of the network uses and avoid connection errors. In recent years mobile ad hoc networks (MANET) area has interested a significant portion of the researchers and has become very popular researching area. Mobile ad hoc networks, automatically organize themselves and can experience rapid changes in the topology. The source node inside the network is uses node that inside of access area and same access area with destination node, for communicate the destination node that outside of access area. Simulations are used as the main method for the evulation of the MANET performance. In this study, MANET and used routing protocols for it has been investigated and obtained results have been evaluated. According to the simulation results, AODV (Ad hoc on-demand distance vector) protocol has showed better performance than DSDV (Destination sequenced distance vector) and DSR (Dynamic source routing) protocols.