Resmi istatistiklerde veri madenciliği yaklaşımı
Data mining approach on official statistics
  1. Tez No: 374308
  2. Yazar: TUĞBA DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Veri madenciliği, istatistik bilimi ve bilgi teknolojilerinin sınırlarına yerleşmiş, büyük veri kümeleri içindeki yapı ve örüntüleri keşfetmeyi amaçlayan ve yeni olarak nitelendirilebilecek bir disiplindir. Veri madenciliği veri işleme için esnek ve yararlı analitik araçlar sağlamaktadır. Bu çalışmada veri madenciliğinin resmi istatistik alanında ne şekilde yararlı olabileceğine dair uygulamalar vurgulanmıştır. Veri madenciliğine ait tanım, kavram ve sistem bileşenleri incelenmiş ve resmi istatistik kavramı açıklanmıştır. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu'nun düzenli olarak yürütmekte olduğu Hanehalkı Bütçe Araştırması teknik boyutu ile ele alınarak, 2012 araştırması verisi üzerinde geniş çaplı bir kümeleme ve birliktelik analizi uygulamasına yer verilmiştir. Resmi istatistikler kullanılarak değerli bilgi ve istatistiksel örüntü keşfinin, veri işleme ve analiz süreçlerini desteklemede büyük potansiyel sahibi olduğu düşünülmektedir. Bu çerçevede, resmi istatistik sahasına henüz girmiş olan veri madenciliğinin bu alan için oldukça büyük katkı sağlayacağı savunulmaktadır. Bu çalışmadaki yorum ve görüşler hazırlayanın kendisine ait olup, Türkiye İstatistik Kurumu'nu bağlamaz. Bu tez esas alınarak yapılan tüm çalışmalar için aynı kural geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Data mining is a new field at the frontiers of statistics and information technologies which aims discovering structures and patterns in large data sets. Data mining techniques are well-known methods for providing flexible and efficient analytical tools for data processing. In this study, how data mining concept can be useful for official statistics is examined. The definitions, tools and system components of data mining are described and the concept of official data is explained. Also; Turkstat Household Budget Survey is undertaken technically and a detailed set of data mining applications are carried on 2012 survey data. Retrieving valuable knowledge and statistical patterns from official data has a great potential for data analyzing and preprocessing steps of statistical offices. In this context, it is argued that data mining which has just entered into the field of official statistics has a huge potential in creating productivity in this area. The ideas stated in this study all belong to the author of the thesis and were not reviewed or approved by Turkish Statistical Institute.