Kuşlarda eş seçme algoritması ile lineer anten dizi diyagram sıfırlama
Pattern nulling of linear antenna array using bird mating optimizer algorithm
  1. Tez No: 374314
  2. Yazar: ERHAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Artan elektromanyetik çevre kirliliğinden dolayı haberleşme sistemleri, sonar ve radar uygulamalarında sinyal-gürültü oranının maksimum olabilmesi için, istenilen doğrultularda sıfırlara sahip anten dizileri oldukça önemlidir. Sıfırlama metotları genellikle dizi elemanlarının sadece genlik, sadece faz ve sadece yerlerinin belirlenmesi temeline dayanmaktadır. Bu tezde, arzu edilen doğrultularda sıfırlara sahip lineer anten dizilerinin diyagram sentezi için, kuşlarda eş seçme algoritmasına (KESA) dayanan kullanışlı ve esnek bir metot sunulmuştur. KESA, eşleşme sezonunda kuş türlerinin eşleşme stratejilerinden esinlenmiştir. KESA, optimum araştırma teknikleri tasarımı için, kuş türlerinin metaforik olarak süper gene sahip yeni bireyler oluşturmasını taklit etmektedir. Diyagram sıfırlama, sadece genlik, sadece faz ve sadece yer değerleri kontrol edilerek yapılmıştır. Tekli, çoklu ve geniş sıfırlara sahip Chebyshev dizi diyagram örnekleri verilmiştir. Bilgisayar simülasyon sonuçları KESA'nın belirtilen girişim doğrultularında, tekli, çoklu ve geniş sıfırlara sahip dizi diyagram sentezinde kullanılabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada sadece lineer anten dizileri incelenmiş olmakla birlikte, KESA hem izotropik olmayan elemanlara sahip anten dizilerine hem de karmaşık geometrilere sahip anten dizilerine kolayca uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing pollution of the electromagnetic environment, the antenna arrays with the prescribed nulls are becoming important in communication systems, sonar, and radar applications for maximizing signal-to-interference ratio. The nulling methods are generally based on controlling the amplitude only, the phase only, and the position only of the array elements. In this thesis, a useful and flexible method based on the bird mating optimization (BMO) algorithm for the pattern synthesis of linear antenna arrays with the prescribed nulls is presented. BMO is inspired by mating strategies of bird species during mating season. BMO imitates the behavior of bird species metaphorically to breed broods with superior genes for designing optimum searching techniques. Nulling of the pattern is achieved by controlling the amplitude-only, the phase-only, and the position-only. Some examples of Chebyshev array pattern with the imposed single, multiple and broad nulls are given. The computer simulation results showed that the BMO is capable of synthesizing the array patterns with single, multiple and broad nulls imposed at the directions of interference. Although only linear antenna arrays have been considered here, the BMO can easily be implemented for antenna arrays with complex geometries as well as nonisotropic-elements.