Denim kumaş üretiminde kullanılabilecek yapıda elastik hibrit ipliklerin geliştirilmesi
Developing of elastic hybrid yarns to be used in production of denim fabric
  1. Tez No: 374315
  2. Yazar: SÜMEYYE ÜSTÜNTAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GAZİ ÖRTLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde denim kumaştan üretilen giysiler yaş, cinsiyet ve sosyal statü sınırlaması olmadan, çok geniş bir alıcı kitlesi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk zamanlarda, %100 pamuk iplikleri kullanılarak üretilen denim kumaşlar, modanın da etkisiyle günümüzde farklı lifler içeren hibrit ipliklerden dokunmuş, farklı renk, görünüm ve performans özelliklerine sahip kumaşlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, farklı tekniklerle denim kumaşların üretimine uygun elastik hibrit ipliklerin geliştirilmesidir. Çalışmada ilk olarak, çeşitli üretim yöntemleri ve tur sayıları ile elastik yapıda hibrit ipliklerin üretimi gerçekleştirilmiş ve ipliklerin kütlesel düzgünsüzlük, tüylülük, özgül gerilme ve kopma uzaması gibi çeşitli fiziksel özellikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ardından geliştirilen elastik hibrit ipliklerin atkıda kullanılarak 3/1 dimi örgü yapısında denim kumaşlar üretilmiştir. Üretilen denim kumaşların kopma mukavemeti, kopma uzaması, elastikiyet, kalıcı uzama ve yıkama sonrası boyut değişimi gibi çeşitli fiziksel özellikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, kullanılan üretim yöntemi ve tur sayısının hibrit ipliklerin tüylülük ve kopma uzaması değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca geliştirilen hibrit ipliklerin üretim yöntemi ve tur sayısının, bu hibrit iplikler kullanılarak üretilen denim kumaşların kopma uzaması, elastikiyet, kalıcı uzama ve yıkama sonrası boyut değişimi gibi fiziksel özelliklerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, denim fabrics are commonly used by a wide purchaser groups without limitation of age, gender and social status. At first denim fabrics manufactured using 100% cotton yarn are encountered as fabrics which are woven with hybrid yarns containing different types of fiber and have different colors, appearance and performance features with effect of fashion now. The aim of this study is developed elastic hybrid yarns which are proper for production of denim fabrics by means of different method. In the study firstly, hybrid yarns elastic structure were produced with different production methods and twist level, and the various physical properties such as unevenness, hairiness, tenacity and breaking elongation of the hybrid yarns were evaluated comparatively. Then, denim fabrics in the 3/1 twill weave structure were produced with the developed elastic hybrid yarns in weft. The various physical properties such as tensile strength, elongation, elasticity, permanent elongation and dimension change after washing of denim fabrics were evaluated comparatively. In the end of this study, it is observed that the production method and twist level of the hybrid yarn have statistically significant influence on hairiness and breaking elongation values of the hybrid yarns. Furthermore, it is seen that production method and twist level of developed hybrid yarns affect elongation, elasticity, permanent elongation and dimension change after washing of denim fabrics produced by using the hybrid yarns.