Agrotis segetum (Denis et. Schiff.) (lepidoptera: Noctuidae) orta bağırsağına bazı insektisitlerin histopatolojik etkisi
Histopathological effects of some insecticides on the midgut of agrotis segetum (denis and schiff.) (lepidoptera: Noctuidae)
- Tez No: 5899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT AYVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi.Agrotis segetum (Denis et. Schiff.) (Lepidoptera: Noctuidae) ORTA BAOIRSA?INA BAZI İNSEKTİSİTLERİN HİSTOPATOLOJÎK ETKİSİ Mustafa ERİNÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü BİYOLOJİ ANABİLİH DALI Danışman: Doç.Dr.Cevat AYVALI 1988, Sayfa: 28 jüri : Doç.Dr. Cevat Ayvalı Prof.Dr. Sevinç Karol Prof.Dr. Mustafa özer Bu araştırmada bazı insektisitlerin Aş rot is segetum larvalarının orta bağırsağına histopatolojik etkileri incelen miştir. Araştırmada Endosülfan 35 WP, Trichlorphon SP 80 ve Deltamethrin 2,5 kullanılmıştır. Bu insektisitlerden Endosül fan 35 ffl? ve Trichlorphon SP 80 kepekle karıştırılarak, Delta methrin 2,5 ise sıvı olduğundan ilaçlanmış şeker pancarı yap raklan sandviç metoduna göre hazırlanarak larvalara yediril- miştir. uygulamadan sonra 2,4,6,12,18,24,30. saatlerde orta bağırsak gerekli preparasyon işlemlerine tabi tutulmuş ve ışık mikroskobunda incelenmiştir. İnsektisitlerle muamele görmüş A.seffetum larvalarının orta bağırsağından 2. saatte alınan enine kesitlerde peritro-flk zarın henüz bozulmadığı gözlenebilmiştir. Epitel dokuda, hücre yüzeylerinde parçalanma ve büzülme, kas hücrelerinin çe kirdeklerinde kromatin toplanması görülmektedir» 4= saatte alınan numunelerde peritrofik zar artık görünmemektedir. Epi tel hücrelerdeki parçalanma apikal kısımlarında fazlalaşmakta dır» Halkasal kaslarda ise büzülmeler gözlenmektedir» S, 12 ve 18» saatlerde alınan numunelerde epitel hüc Pelerindeki parça lanma artmakta, kas dokusundaki bozulmalar açıkça görülmekte dir. Bunun yanında mitotik aktivitenin arttığı da gözlenmiş tir» Bu çalışmada trichlorphon diğer insektisltlerden farklı bir etki göstermiştir. Trichlorphon uygulanan larvaların orta bağırsağında hücrelerin parçalanması yanında 4» saatten itiba ren alttan yeni bir epitel tabakanın oluşumu başlamaktadır» 18» saatten sonra lümene dökülen esas tabaka yerine yeni epi tel hücrelerinin meydana geldiği görülmüştür. ANAHTAR KELİKSLER: Agrotis seşetum (Denis et. Schiff)(Lepidoptera: Noctsidae), Endosülfan 35 VIP, Trichlorphon SP 80, Deltamethrin 2,5.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis HISTOPATHOLOGICAL EFFECTS OF SOME INSECTICIDES OH THE MIDGUT OF Agrotis segetum (Denis and Sohiff.) (Lepidoptera: Noctuidae) Mustafa ERİNÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Cevat AYVALI 1988, Page: 28 Jury : Assoc «Prof.Dr. Cevat Ayvalı Prof.Dr. Saving Karol Prof.Dr. Mustafa Özer In this study, histopathological effects of some insec ticides have been examined on the midgut wall of Agrotjş segetum. Endosulfan 35 WP, Trichlorphon SP 80 and Deltamethrin 2,5 have been used as insecticides from each different groups. After the administration of the insecticides, the larvae were dissected and histological sections of midgut were periodi cally coby. cally prepared at the 2,4,6,12,18)24,30 hours for light micros- The perithrophic membrane was still visible to observe in the sections after two hours from the treated specimens, thevı epithelial cell surfaces were broken and shrunk. Chromatin was clumped in the muscle cells nuclei. The perithrophic membrane was impossible to be observed in the sections of 4 hour, and the break down of apical surfaces of epithelial was increased during this period. Histological changes were also observed in the circular muscle after the 4 hour. The destruction of epit helial and muscle cells was clearly seen in the section at 6, 12 and 18 hours after treatment o Effects of trichlorphon were different from the other two insecticides. In the midgut cells of larvae treated with trichlorphon, a new epithelial layer had begun to form after the 4 hour, besides the destructive effects of insecticides. Die destroyed layer of epithelium was found disintegrating into the lumen of the midgut after the 18 hour and a new epithelial layer was almost formed. KEX WORDS: Agrotis segetum (Denis et. Schiff )(Lepidoptera: Noctuidae), Endosiilfan 35 WP, Trichlorphon SP 80, Deltamethrin 2,5.