Doğal ve modifiye kil ile sulu çözeltilerden boyar madde giderimi
Doğal ve modifiye kil ile sulu çözeltilerden boyar madde giderimi
- Tez No: 374341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN KALIPCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada; tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılan metilen mavisi (MM) boyasının Nevsehir yöresine ait ham kil ve ultrasonik + asit ile modifiye edilmiş kil ile sulu çözeltilden giderimi araştırılmıştır. Adsorpsiyon, MM için 500 mg/L, konsantrasyon hacminde, farklı adsorbant miktarlarında, temas süresinde, çözelti pH'ında, sıcaklığında ve karıştırma hızında gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon sürecinin Freundlich ve Langmuir izotermlerine uygunlukları araştırılmıştır. Bu çalışmada metilen mavisi boyası gideriminde kullanılan ham kil (R2= 0.9737, Qo=3333 mg g_1) ve ultrasonic + asit ile modifiye edilmiş kil (R2=0.9914, Qo=5000 mg g_1) için deneysel verilerin Langmuir izoterm modeline uyum gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak; ham kilin katyonik MM boyasının gideriminde kulanılabileceği ve modifiye edilmiş bu kilin ham kile oranla yüksek tutma kapasitesine sahip olduğu belirlenmiştir. Düşük maliyetli olan kil, MM boyasının giderimi için diğer absorbantlara tercihen kullanılabilir. Ultrasonic +asit modifikasyonunun adsorbent modifikasyonu için alternatif önemli bir metot olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of methylene blue (MB) dye, a commonly used one in textile, from aqueous solutions was investigated by using a raw clay of Nevsehir and its ultrasonic+acid modified form. Adsorption was performed with 500 mg/L MM concentration in terms of varying adsorbent amounts, contact time, solution pH, temperature and stirring speed. The fitting of adsorption process with Freundlich and Langmuir isotherms was investigated. It was found in this study that experimental data belonging to the removal of MM dye by raw clay (R2= 0.9737, Qo=3333 mg g-1) and ultrasonic + acid modified clay (R2=0.9914, Qo=5000 mg g-1) were well fitted to Langmuir isotherm model. As a result; it was determined that raw clay can be used for the removal of cationic MM dye and modified clay had a higher adsorption capacity than raw clay. Low-cost clay can be preferably used for the removal of MM dye instead of other adsorbents. Ultrasonic +acid modification was determined as an alternative and important method for adsorbent modification.