Kentsel atıksu arıtma tesisleri ve işletme sorunları
Urban wastewater treatment plants and operation problems
  1. Tez No: 374340
  2. Yazar: GÜLCAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ŞAHİNKAYA, DOÇ. DR. MUSTAFA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, kentsel atıksu arıtma tesislerine gelen atıksuların kaynakları, miktarı, özellikleri ile uygulanan arıtım prosesleri değerlendirilerek karşılaşılan işletme sorunları ve sorunlara yönelik çözüm önerileri belirlenmiştir. Kocaeli ilinde faaliyet gösteren evsel ve endüstriyel atıksuların arıtıldığı 42 Evler Atıksu Arıtma Tesisi ile sadece evsel atıksuların arıtıldığı Plajyolu Atıksu Arıtma Tesisi'nin son iki yıla ait proses, giriş ve çıkış atıksu analiz sonuçları değerlendirilerek atıksu karakterizasyonu yapılmıştır. Tesislerde uygulanan arıtma prosesleri hakkında detaylı bilgi verilmiş, karşılaşılan işletme sorunları tanımlanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Atıksu arıtma tesislerinin planlama ve işletme sürecinde atıksu karakterizasyonunun bilinmesi, uygun işletme parametrelerinin seçilmesi ve yapılan sağlıklı bir bakım yönetiminin işletme sorunlarının çözümünde önemli rol oynadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the sources, amount and characteristics of municipal wastewater and applied treatment processes are assessed; the operating problems encountered and the solutions advised are reviewed as well. The last two years process, inlet and outlet wastewater analysis and wastewater characterization of Kocaeli 42 Evler Domestic and Industrial Wastewater Treatment Plant and Kocaeli Plajyolu Domestic Wastewater Treatment Plant are represented. Detailed information about applied wastewater treatment processes in these plants is given, operating problems encountered are defined and solutions are recommended. Knowing the characterization of wastewater during planning and operating period, choosing the appropriate parameters for operation and sufficient method of maintenance play significant role according to this thesis.