Programming microenvironmental signals with bioactive peptide amphipiles for skeletal and cardiac myogenesis
Biyoaktif peptit amfifiller ile çizgili kas ve kalp kası oluşumu için mikroçevresel sinyalleri programlama
  1. Tez No: 374343
  2. Yazar: İMMİHAN CEREN GARİP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hücrelerarası ekstrasellüler matris, hücre yapışması, hareketi, farklılaşması ve ölümü gibi hücresel olaylarda önemli düzenleyici ve yönlendirici roller oynamaktadır. Dokunun görevini yerine getirebilmesi ve yenilenebilmesi için, matris elemanları, hücrelere yapısal olarak destek olmakla birlikte, hücrelerin hareket edip farklılaşmalarını sağlayacak yüzey görevi de görmektedirler. Ayrıca, hücrelerde tepki oluşturacak sinyallerin düzgün bir şekilde hücrelere sunulmasını sağlayarak, reseptörlerin aktive edilip sinyal iletiminin sağlanmasında rol alırlar. Bu nedenle hücre-matris etkileşimi ve matrise bağlı sinyaller hücrelerin normal fonksiyonlarını yerine getirmelerinin yanı sıra dokunun yenilenmesinde de önemlidir. Bu tezde, kas dokusunun doğal çevresini taklit eden biyoaktif peptit nanofiberler tasarlanarak, öncül hücrelerin çizgili kas ve kalp kası hücrelerine dönüşmelerindeki etkileri araştırılmıştır. İlk olarak, çizgili kas oluşumunu indüklemek için, çizgili kas hücrelerarası matrisinde bulunan laminin ve fibronectin proteinlerinin kimyasal yapılarından esinlenerek, bazal laminayı taklit eden peptit nanofiberler tasarlanmıştır. Bu peptit nanofiber sisteminin hücrelerle etkileştiği ve üç gün içerisinde farklılaşmayı arttırdığı gösterilmiştir. Morfolojik ve immunojenik boyamalar farklılaşmış myotüplerin oluştuğunu göstermiştir. Ayrıca, kalp dokusunun hücrelerarası iskele yapısında bulunan glikozaminoglikanların kimyasal yapıları kullanılarak glikozaminoglikanları taklit edebilen peptit nanofiberler tasarlanmıştır. Büyüme faktörlerine bağlandığı ve damarlanmayı indüklediği bilinen glikozaminoglikan taklidi peptit nanofiberler tümleşik kardiyovasküler doku mühendisliği iskeleleri için umut verici yapılardır. Bu çalışmada, peptit nanofiberlerin hücre yapışmasını arttırdığı ve kardiyak miyoblast hücrelerinin kalp kası hücrelerine farklılaştığı gösterilmiştir. Bu farklılaşma gen ekspresyonu analizi ve immunoboyamalarla kanıtlanmıştır. Özet olarak, kas oluşumunu indükleyen, hücrelerarası iskelenin yapısal elemanlarından esinlenilerek tasarlanan, kendiliğinden toplanan peptit nanofiber platformlar hücrelerin farklılaşmasını desteklemişlerdir. Bu biyoaktif nanofiber sistemlerin kas doku mühendisliği uygulamalarında kullanılması umut vaadetmektedir.
Özet (Çeviri)
The extracellular matrix (ECM) is crucial for the coordination and regulation of various cellular processes, including cell adhesion, recruitment, differentiation and death. ECM components structurally support tissue function and regeneration by acting as a substrate for cell migration and differentiation. In addition, by facilitating the fine localization of signals within their structural framework, these components activate receptors on the cell membrane for the initiation of signal transduction cascades. As such, cell-matrix interactions and matrix-associated signals are important for the normal functioning of cells, as well as for natural or artificially assisted tissue regeneration. In keeping with this ECM-centric approach, we designed and synthesized peptide amphiphiles with bioactive epitopes to resemble the native microenvironment of muscle tissue and to examined their potential in the induction of progenitor cell differentiation into skeletal myotubes and cardiac myocytes. The formation of skeletal myotubes was promoted through the use of basal lamina-mimetic peptide nanofibers inspired by the chemical structures of laminin and fibronectin, two proteins strongly represented in the skeletal muscle extracellular matrix. We demonstrated that our basal lamina mimetic peptide nanofiber system actively interacts with the cells it contains and enhances their differentiation within 3 days. Morphological analysis and immunocytochemical stainings indicated the formation of differentiated myotubes. We also designed glycosaminoglycan-mimetic peptide amphiphiles to mimic the glycosaminoglycans found in the myocardium. Glycosaminoglycans have been reported to play substantial roles in growth factor binding and the induction of angiogenesis, and their mimicry through peptide amphiphile nanofibers is promising as a combined approach for generating multifunctional cardiovascular tissue engineering scaffolds. We demonstrated that peptide nanofibers enhance the adhesion of cells to the surface and induce cardiac myoblast cells to differentiate into cardiomyocytes through both gene expression analysis and immunostainings. In summary, myogenic platforms were developed by programming signal rich environment from self-assembled peptide nanofibers inspired from the components of the ECM to induce the differentiation of cells. These bioactive nanofiber systems serve as promising platforms for muscle tissue engineering applications.