Bağıl nem ve oksijen konsantrasyonuna duyarlı bir mahal havalandırma sistemi
Air conditioning system of an office sensitive to relative humidity and oxygen concentration
  1. Tez No: 332294
  2. Yazar: YILDIRIM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YUMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında; bağıl nem ve oksijen konsantrasyonunun PIC mikrodenetleyicisi ile algılanarak hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik uygulamalı bir çalışma yürütülmüştür. PIC mikrodenetleyicisi yazılımı sayesinde oksijen oranının ayarlanan alt sınır değerinin altına düşmesi durumunda fanın çalışması ile yeterli oksijen konsantrasyonu ve bağıl nem değeri saptandı ve yazılım programına sınır değerler girilerek, mahale yeterli oksijen taze hava için vantilatör, nem içinse soğuk buhar cihazının çalışması sağlandı. Ofis ortamında bulunan insanların (kapı giriş-çıkış işlemi haricinde sürekli kapalıdır.) solunumu nedeniyle oksijen konsantrasyonu mesai saatlerinde belirli periyotlarda azaldığı saptanmıştır. Belirlenen sınır değerin altında PIC mikrodenetleyici sayesinde röleyi devreye sokarak vantilatör çalıştırılmış ve mahale taze hava girişi sağlanmıştır. Ofiste insanların olmadığı öğle molası ve mesai saatleri dışında solunum olmadığından oksijen oranının tekrar atmosferdeki seviyeye yaklaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An experimental research was carried out to improve air quality by adjusting the relative humidity and oxygen concentration with the PIC microcontroller in present study. Taking account sub limit for oxygen concentration and relative humidity a ventilation system were arranged and tested to determine useability. PIC microcontroller programming software was operated to run ventilator fan to provide oxygene rate from fresh air for the environment and cold steam tool for moisture. People entering the office environment and in an office environment (the door is always closed except for the entry-exit process) reduces environmental oxygen concentration at certain periods during working hours with their breathing, and by activating the relay and running the ventilator, the PIC micro-controller provided fresh air intake indoors. During the lunch breaks or without working hours when people are outside, the absence of indoor breathing leads to the atmospheric oxygen levels again.