Target detection and imaging on passive bistatic radar systems
Pasif bistatik radar sistemleri üzerinde hedef tespiti ve görüntülenmesi
- Tez No: 374346
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ENİS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Pasif Bistatik Radar (PBR) sistemleri son yıllarda bir çok araştırma topluluklarında ve ülkede çok popüler olmuştur. PBR sistemleri ile ilgili makaleler, araştırmada giderek büyük bir ilgi toplamaktadır. Literatürde, PBR sistemleri için bir çok hedef tespit metodları bulunmaktadır. Bu tez, ticari kaynaklı vericilerden gelen sinyaller olan çift kanallı FM sinyali tabanlı bir sistem senaryosunu varsaymaktadır. Belirsizlik fonksiyonu (BF), uzaklık-Doppler haritasında hedeflerin yerlerini saptayan bir fonksiyondur ki pratik olarak gürültülü bir şekilde gelmektedir. Bu, düşük SNR değerli hedefler için probleme yol açmaktadır çünkü görünemeyebilirler. Bu problemi çözmek için sıkıştırılmış algılama (SA) ve dışbukey maliyet fonksiyonunun epigraf kümesine dikey iz düşümü (PES-L1) algoritmaları uzaklık-Doppler haritasını gürültüden arındırmak için kullanılmıştır. Bazı SA metodları sistem senaryosuna uygulanmıştır ki bunlar Taban Kovalama (BP), Ortogonal Uyum Kovalama (OMP), Sıkıştırılmış Örneklemeli Uyum Kovalama (CoSaMP), Döngülü Sert Eşikleme (IHT)'dir. Ek olarak, BF genel olarak iki sinyal arasındaki benzerlikleri bulmak için kullanılır. Bu yüzden, farklı ilinti metodları da tarama sinyali ile kaynak sinyalinin zaman geciktirmeli frekans kaydırmalı türünü karşılaştırmak için kullanılmıştır. Maksimal Bilgi Katsayıları (MIC), Pearson ilinti kaysayıları, Spearman'ın düzey ilinti katsayıları, hedef tespiti için kullanılmışır. Bu tez, diğer ilinti algoritmalarına göre PSNR ve SNR bakımından iyi sonuç veren en küçük kareler (LS) tabanlı bir metod önermektedir. İki en küçük karelerin katsayıları, kaynak sinyaliyle kiplenen tarama sinyalinin tahmininin gerçel ve sanal kısımları tarafından elde edilir.En küçük kareler kaysayılarının normu hedef olan yerlerde bir tepe oluşturmaktadır. Önerilen metod, yakın hedefleri tipik BF'den daha iyi tespit etmektedir ve çoklu FM kanalları tabanlı PBR sistemleri üzerinde yan kulakların sayısını düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
Passive Bistatic Radar (PBR) systems have become more popular in recent years in many research communities and countries. Papers related to PBR systems have increasingly received significant attention in research. There are many tar- get detection methods for PBR system in the literature. This thesis assumes a system scenario based on stereo FM signals as transmitters of opportunity. Ambiguity function (AF) is a function that determines the locations of targets in range-Doppler map turns out to be noisy in practice. This can cause a problem with low SNR-valued targets because they cannot be visible. To solve this problem, compressive sensing (CS) and projection onto the epigraph set of the L1 ball (PES-L1) are used to denoise the range-Doppler map. Some CS methods are applied to the system scenario, which are Basis Pursuit (BP), Orthogonal Matching Pursuit (OMP), Compressed Sampling Matching Pursuit (CoSaMP), Iterative Hard Thresholding (IHT). In addition, AF is generally used to determine the similarities between two signals. Therefore, different correlation methods can be also used to compare the surveillance and time delayed frequency shifted replica of the reference signal. Maximal Information Coefficient (MIC), Pearson correlation coefficient, Spearman's rank correlation coefficient are used for the target detection. This thesis proposes a least squares (LS) based method which outperforms other correlation algorithms in terms of PSNR and SNR. Two LS coefficients are obtained from the real and imaginary parts of predicting the surveillance signal using the modulated reference signal. Norm of LS coefficients exhibit a peak at target locations. The proposed method detects close targets better than the ordinary AF method and decreases the number of sidelobes on multiple FM channels based the PBR system.