Computation of the optimal h-infinity controller for a fractional order system
Kesirli dereceden bir sistem için h-infinity denetleç tasarimi
  1. Tez No: 374352
  2. Yazar: ABİDİN ERDEM KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİTAY ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma zaman gecikmeli kesirli dereceden bir sistem için h-infinity optimal denetleç tasarımını incelemektedir. Knospe ve Zhu tarafından modellemesi yapılmış olan lamine edilmemiş manyetik süspansiyon sistemi örnek olarak alınmıştır. Modelin transfer fonksiyonu sonsuz boyutludur, exp(-hs) ve s^0.5 gibi rasyonel olmayan terimler içermektedir. Burada h>0 zaman gecikmesini göstermektedir. Yakın zamanda Özbay tarafından kararsız sistemler için düşük dereceli ağırlık fonksiyonlarıyla kurulmuş olan karışık ağırlıklı minimizasyon problemini çözen bir yöntem geliştirilmiştir. Bu tezde h-infinity optimal denetleci tasarlamak için bu yöntem kullanılmış ve daha önce raporlanmış olan sonsuz boyutlu h-infinity optimal denetleyici yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Kontrolcü tasarımına ek olarak, gerçekleme amacıyla, bu kontrolcünün daha düşük dereceli veya gerçeklemeye daha uygun yaklaşımları araştırılmıştır. Elde edilen denetleyicinin kapalı döngüdeki simülasyon sonuçlarının görülebilinmesi için s^0.5'in rasyonel yaklaşımları denenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work investigates the h-infinity optimal controller design for a fractional order system with time delay. For illustrative purposes, a magnetic suspension system model, derived by Knospe and Zhu is considered. The transfer function is infinite dimensional including exp(-hs) and a rational function of s^0.5, where h>0 represents the delay. Recently in a paper by Özbay, a formulation is given to design the h-infinity optimal controller for the mixed sensitivity minimization problem for unstable infinite dimensional plants with low order weights. This formulation is used to design the h-infinity optimal controller for the fractional order system considered, and it is compared to alternative computation methods for h-infinity control of infinite dimensional systems. To implement the controller, approximation methods are also investigated. Furthermore, finite dimensional rational approximation techniques of the fractional order integrator are evaluated for simulation purposes.