Buyback and target rebate contracts when the manufacturer operates under carbon cap and trade mechanism
Karbon ticareti mekanizması altında calışan bir üretici ile geri alma ve hedef satış indirimi kontratların analizi
  1. Tez No: 374379
  2. Yazar: MALEK EBADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada üreticinin karbon emisyon kısıtı ve karbon ticareti opsiyonu olduğu bir ticaret zinciri üreticisi ve perakendeci arasındaki tek dönemlik koordinasyon ele alınmıştır. Bir dönem içindeki talebin tesadüfi değişken olduğu varsayılmıştır. Geri alma ve hedef satış olmak üzere iki kontrat tipi incelenmiiştir. Her kontrat tipi için koordinasyon sağlayan sistem parametreleri araştırılmıştır ve belli koşullar altında koordinasyonun sağlandığı gösterilmiştir. Geri alma kontratı altında, Pasternack'ın bulgularının tersine, geri almaya izin vermeyen özel durumlarda koordinasyon olduğu gösterilmiştir. Sonuçlara ilişkin numerik örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the coordination of a manufacturer and a retailer in a supply chain is considered, in a single period environment where the manufacturer has carbon emission restriction with trade option. The customer demand over a period is assumed to be a random variable with an arbitrary distribution. Two types of contracts, namely the buyback and the target rebate contracts are considered. For each type, the contract parameters which achieve channel coordination have been studied. The models show that for both contract types, under specific parameter settings coordination is achievable. In particular, we show that under a buyback contract with a carbon trader manufacturer, coordination can be achieved, even if no returns are allowed, contrary to the findings of Pasternack, who first studied a buyback contract in a setting where carbon emissions are not taken into consideration. The results are illustrated by numerical examples.