Firmaların yerel televizyon reklamlarına bakış açıları ve Sivas ilinde bir araştırma
Perspectives on local television advertising and a study in Sivas province
  1. Tez No: 263567
  2. Yazar: DERYA ÜTEBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Reklam; hedef tüketiciyi, reklamı yapılan ürün ya da hizmete ilişkin farkında olmamaktan olmaya, reklam mesajını anlamaya, önerilen satış vaadini kabul ile satın alma arzusu yaratarak hedef tüketicileri satın alma davranışına yöneltmeyi amaçlar. Yani reklâmda ikna etmek ve harekete geçirmek temel hedeftir. İşte bu noktada reklâmın, tüketicileri satın alma davranışına yönlendirme özelliği devreye girer. Bu konuda başarılı ve etkili bir reklam yaparken, hedef kitleyi etkileyip, yönlendirmekte, hedef kitlenin kültürel alt yapısını, algı ve alışkanlıklarını bilmek ve kullanmak faydalıdır.Reklamın yayınlanmasından sonra geri dönüşümlerinin nasıl olduğu konusunda etkin sonuçlar alınabilmesi için reklam etkinliğinin ölçülmesi gerekmektedir. Reklamın hedef kitleye ulaştırılması kadar önem arz eden bir konu da o reklamın etkinliğinin ölçülmesidir. İçinde bulunduğumuz iletişim çağında ürün ve markaların pazarlanmasında reklamın önemi oldukça büyüktür.Mesajı doğru iletmeyen reklamın geri dönüşümü ürün ya da marka için ya hiç olmayacak ya da çok az olacaktır. Bu da yapılan işlerin anlamını kaybetmesine neden olacaktır. Anlamlı ve verimli çalışmalar için geri dönüşümü alınabilecek yani anlaşılır reklam yapılması ve bunun sonuçlarının sayısal olarak ölçümlenmesi şüphesiz reklam verenin faydasına olacaktır.Bu çalışmanın temel amacı yerel televizyonların, reklam etkinliğini ölçmek ve yerel firmaların reklam verme oranları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Araştırmada maliyet ve zaman tasarrufu sağlamak amacıyla tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden olan kolay yoldan örnekleme tercih edilmiştir. Araştırmada; yerel televizyon yöneticilerinden reklam veren 250 firma isimi alınmış, sektör bazında kategorilere ayrılmış ve bunlardan 100 tanesine anket uygulaması yapılmıştır. Anketin verileri varyans analizi, Ki-kare analizi, T testi kullanılarak SPSS paket programında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertisement aims to seek the objective consumers to buying behavior by providing them trying to understand for realising the advertised good or service and the message of the advertisement, acception of the offered sale promise and creating a desire to buy. In other words, stiring and assuring is the basic objective in advertisement. At this point, advertisements feature of seeking the consumers to buying behavior steps in. In this case, while making a prosperous and effective advertisement, it is beneficial to know the cultural infrastructure, perception and habits of objective wadge.After the publication of the advertisement, efficiency of the advertisement must be measured in respect for how the feedbacks are. Measurement of the advertisement is and important subject as receiving the advertisement to the objective wadge. In this present age of communication, importance of the advertisement is very high at marketing of the brands.Feed back of the false ? forwarded message of the advertisement will be either none or exiguous. This will cause works? loose their meanings. For meaningful and effective studies, advertising with receivable feedback will be doubtlessly for advertisers benefit.The fact target of this study is the advertisement? s effect measurement of local televisions and having information about advertising of local companies. In this research, to make logical search about time and money, simple sampling was chosed. In the research, 250 companies name were taken from managers of local televisions and these were catagorized by sector and the reserach was done with only 100 of them. Finally, variance, ki kare, T test analyses were done for these datas and all of these were compeleted by SPSS.