A layout algorithm for graphs with overlapping clusters
Kesişen kümelenmiş çizgeler için bir yerleştirme algoritması
- Tez No: 374378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çizgeler sosyal ya da biyolojik ağlar gibi ilişkisel bilgilerin görselleştirilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Basit çizgelerin otomatik olarak görselleştirilmesi ve yerleştirilmesi için şimdiye dek pek çok yöntem önerilmesine karşın ilişkisel bilgiler genellikle kümelenmiş olduğundan basit çizgeler için geliştirilen yöntemler genellikle yetersiz kalmaktadır. Kümeleme modelleri geleneksel olarak her veri noktasının yalnızca bir kümeye ait olduğunu varsayar, ancak karmaşık ağlarda bu kümeler genellikle kesişmektedir. Kümelenmiş çizgelerin etkin bir şekilde görselleştirilmesi için köşelerin çakışmaması, kenar kenar kesme sayılarının az olması ve toplam yerleşim alanının küçük olması gibi genel çizge gösterim kriterlerinin sağlanmasnın yanı sıra, aynı küme içinde yer alan köşelerin birbirine yakın olacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Kümelerin kesişimleri de göz önüne alındığında kümelenmiş çizge görselleştirme problemi daha da karmaşıklaşmaktadır. Bu çalışmada kesişen kümeler içeren çizgeler için kuvvet yönelimli yeni bir otomatik yerleştirme algoritması sunulmuştur. Bu algoritmayla kümeler kesişimlerine göre bölgelere bölunür ve geleneksel kuvvet yönelimli modele aynı küme içerisinde kalan köşeleri bir arada tutacak ve ayrı kümelerdeki komşu köşeleri güvenli bir mesafede yerleştirecek yeni kuvvetler eklenir. Ayrca, hızlı ve etkin bir görselleştirme için yay sabiti ayarlamaları yapılması zorunlu olmuştur. Algoritma, ChiEd görselleştirme aracı içerisinde Cluster Layout adında yeni bir yerleştirme stili olarak denendi ve uygulamaya kondu.
Özet (Çeviri)
Graphs are often used for visualizing relational data such as social or biological networks. Numerous methods have been proposed for automatic layout of simple graphs. However, simple graphs are usually insufficient in displaying relational information, since relational information is often clustered. Clustering models traditionally assume that each data point belongs to one and only one cluster; however, in complex networks, these clusters often overlap. For effective visualization of clustered graphs, the nodes in the same cluster should be placed together, respecting general graph drawing criteria such as avoiding node-node overlaps, minimizing edge crossings, and minimizing the total drawing area. Clustered graph layout problem becomes even more challenging when cluster overlaps are allowed. Here, we present a new algorithm for automatic layout of graphs with overlapping clusters based on force directed layout approach. The graph is fi rst divided into zones according to clusters and their intersections, and new additional forces are introduced to the traditional spring embedder algorithm to keep nodes in the same cluster together, trying to keep neighboring nodes in separate clusters at a safe distance. Spring constants had to be fine-tuned to achieve a fast and eff ective layout operation. The algorithm was implemented and validated within a new layout style named Cluster Layout in the layout module of ChiEd visualization tool.