A simulation model for breast cancer epidemiology in Turkey
Türkiye'de meme kanseri epidemiyolojisi simulasyon modeli
- Tez No: 374388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAVUŞ, PROF. İHSAN SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Meme kanseri kadınların hayatında yaşamsal bir öneme sahiptir. Dünyada meme kanseri görülme sıklığı ve ölüm oranları artmaktadır. Hastalık yükü olarak bakıldığında, 2012 yılında 1.67 milyon kadın meme kanserine yakalanmış ve yaklaşık 522,000 kadın meme kanseri nedeniyle ölmüştür. Dünyada, meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser çeşididir ve kanser ölümleri arasında beşinci sıradadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde meme kanseri görülme sıklığının ve ölüm oranlarının çok yüksek olmasının yanı sıra, meme kanseri teşhisinin geç evrelerde yapılmasına bağlı olarak hastalığın yükü de artmaktadır. Meme kanserinin kesin nedenlerinin bilinmemesi hastalığın erken teşhisinin önemini arttırmaktadır. Erken teşhisin en etkili yolu da tarama politikalarının uygulanmasıdır. Doğru risk grubundaki popülasyonu hedef alan bir tarama politikası, erken teşhis oranını arttırmakta ve kanserin hem ekonomik hem de sağlık yükünü azaltmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye için toplum tabanlı tarama programları analiz edilmesi amacıyla, iki ayrı simülasyon modeli kurulmuştur. Modellerden ilki doğrulama amacıyla 10 sene için çalıştırılmış, diğeri ise farklı mamografi tarama politikalarının analizinin yapılması amacıyla, 1980 yılında doğan kadınlar için hayatları süresince çalıştırılmıştır. Tarama politikaları, mamografi taramasına başlama ve bitiş yaşı ve tarama sıklığı bilgilerine göre birbirlerinden farklılaşmaktadır. Tarama politikalarının maliyet ve sağlık çıktıları incelenmiş ve baskın olan tarama politikaları bu performans ölçütlerine göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer has a vital importance in women's life. In the world, breast cancer incidence and mortality rates are increasing. Considering the burden of disease, in 2012 1.67 million women got breast cancer and about 522,000 women died due to breast cancer. With this numbers, breast cancer ranks as the most common cancer among women in the world and the fifth cause of death from cancer overall. Breast cancer has a high incidence and mortality rates especially in developing countries, where late diagnosis of cancer is also increasing the disease burden. Lack of knowledge of the exact causes of breast cancer increases the importance of early detection. The most effective way of early detection is to apply mammography screening. Screening the accurate target population increases the rate of early detection of breast cancer and lessens the economic and health burden of disease. In this study, two simulation models were constructed in order to analyze the population-based mammography screening programs for Turkey. The first model was run for 10 years for validation purpose while the second one was run for the women born in 1980 during their lifetime to analyze several screening programs. The screening programs differ from each other in terms of beginning and final age of screening and screening frequency. Costs and health outcomes of the screening policies were examined and non-dominated screening policies are determined according to these performance measures.