Polivinil alkol (PVA) temelli kriyojel doku iskelelerinin üretilmesi
Production of polyvi nyl alcohol (PVA)based cyrogel scaffolds
  1. Tez No: 374397
  2. Yazar: SEDA CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Polivinil Alkol (PVA), hidrofilik, biyobozunur ve biyouyumlu sentetik bir polimerdir. Son zamanlarda PVA hidrojeller özellikle doku mühendisliği alanında onarım ve yenileme için oldukça ilgi çekici bir malzeme olarak görülmektedir. PVA' nın kullanıldığı alanlar arasında kalp kapakçıkları, kornea implantları ve kıkırdak doku implantları bulunmaktadır. PVA farklı doku iskeleleri üretim teknikleriyle üretilerek istenilen özelliklere uygun olarak üretilebilmektedir. Doku iskelesi alanında hidrojelasyon tekniğiyle üretilen doku iskeleleri hücre taşınımları için geniş gözeneklere sahiptir ve bozunabilirdir. PVA sadece hidrojel doku iskelesi üretim tekniğiyle değil, kriyojelasyon tekniğiyle de üretilerek doku mühendisliği uygulamalarında kullanılabilmektedir. Bu tez kapsamında PVA ve PVA/Jelatin kriyojelleri iki farklı method ile hazırlanmıştır; dondurma/çözdürme (Freeze/thawing FT) çapraz bağlama yöntemi ve gluteraldehit ile çapraz bağlama yöntemi. SEM görüntüleri artan jelatin konsantrasyonu ile birlikte ortalama gözenek boyutunun 3 mikrometreden, 45 mikrometreye ulaştığını göstermiştir. Buna ek olarak, degradasyon oranları, PVA/Jelatin 100:0 ve 10:90 olan doku iskelelerinde sırasıyla %11 ve %76 olarak ölçülmüştür. Sonuçlar neticesinde PVA/Jelatin konsantrasyonun ve doku iskelesi üretim yönteminin, kriyojellerin morfolojik yapısını ve karakterizasyon sonuçlarını etkilediği görülmüştür. PVA/Jelatin kriyojelleri doku mühendisliği uygulamaları için potansiyel bir biyomalzemedir.
Özet (Çeviri)
PVA Polyvinyl Alcohol (PVA) is a hydrophilic, biodegradable and biocompatible synthetic polymer. Recently, PVA hydrogels are very attractive for tissue scaffolds. PVA has been used many different areas for tissue applications such as heart valves, corneal implants, and cartilage tissue substitues. Different production techniques can be used to have best fit PVA scaffolds. In tissue engineering PVA has been used in hydrogel form which has large pores for cell immigration and capable of degredation. PVA can be used not only in hydrogel form but also cyrogel form can be used in tissue applications. In this report, PVA and PVA/Gelatin cyrogels were prepared by two methods; crosslinking with freezing–thawing method and crosslinking with gluteraldehyde and characterized. SEM images revealed that, with increasing gelatin concentration the average pore diameters increased from 3 to 45 µm. In addition, the degradation rate, PVA/Gelatin 100:0 and 10:90 scaffolds, respectively, was measured %11 and %76. Results indicate that, the PVA/Gelatin concentration and production method effects on the architecture and characterization results of the scaffolds. PVA/Gelatin scaffolds have potential to be bio-material for tissue engineering.