Merin Akkuyu sahillerinden alınan kum örneklerindeki doğal radyoaktivite düzeyinin belirlenmesi
Determining the natural level of radioactivity of sand samples taken from Mersin Akkuyu coast
- Tez No: 374396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Mersin ili Akkuyu mevkiinde kurulması planlanan Nükleer güç santrali çevresindeki kıyı şeridinden alınan kum örneklerinde NaI(Tl) detektörü kullanılarak aktivite ölçümleri yapılmıştır. Gama yayınımlarında baskın olarak, 40K 1460 keV, 226Ra 1764 keV ve 232Th 238 keV pikleri dikkate alınarak aktivite hesabı yapılmıştır. Aktivite hesabında karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Aktivite sonuçları 40K, 226Ra, 232Th için sırasıyla 133,54-287,06, 15,82-39,48 ve 3,96-17,18 Bq/kg arasında değiştiği gözlenmiştir. Ölçülen değerlerin Dünya ortalamasının altında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study activities have been calculated by using NaI detector on sand samples taken from environment of nuclear power station that is planned to be established in site of Akkuyu in Mersin. In gamma radition, activity has been calculated predominantly considering peak of 40K 1460 keV, 226Ra 1764 keV and 232Th 238 keV. Comparison method has been used in activity calculating. The result of activity for 40K, 226Ra, 232Th has been observed changing respectively between 133.54-287.06, 15.82-39.48 and 3.96-17.18 Bqkg-1. Measured values have been determined under the world average.