Polivinil alkol (PVA) temelli biyofonksiyonel yara örtüsü üretimi
Production of polyvinyl alcohol (PVA) based biofunctional wound dressing
- Tez No: 830700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME ERARSLAN, PROF. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yara iyileşmesi için gerekli başlıca faktörlerden olan yara bakımı, yaranın konumu ve büyüklüğünden bağımsız olarak, etkili iyileşme süreci için kritik öneme sahiptir. Hastaların sağlık ve yaşam kalitesini düşüren ve hatta ölümle sonuçlanabilecek kadar önemli derecede cilt fonksiyonlarını bozabilen yaraların tedavisi için, günümüzde, çeşitli modern yara örtüleri geliştirilmektedir. Bu modern yara örtüleri, yarayı örtmenin yanı sıra, yara iyileşmesini destekleyecek hücre poliferasyonu arttırıcı etkiye, iyi mekanik özelliklere, kullanım rahatlığına ve estetik görünüşe sahip olma gibi çeşitli özellikleri de içermektedir. Bu çalışmada, yara iyileşmesine katkı sağlamak amacıyla menengiç (Pistacia terebinthus) yağı katkılanmış Polivinil Alkol (PVA) temelli film yara örtüleri, %12 PVA çözeltisine ağırlıkça farklı konsantrasyonlarda (%1, %3, %5) menengiç yağı (MY) ilave edilerek, çözücü döküm yöntemi ile üretilmiştir. Elde edilen filmlerin kimyasal özellikleri Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) ve X-ışını Kırınımı (XRD), termal özellikleri Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC), ve morfolojik özellikleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri ile karakterize edilmiştir. Polimer filmlerin mekanik özellikleri, mekanik test cihazı ile çekme testi yapılarak belirlenmiştir. Filmlerin şişme ve bozunma testleri Fosfat Tamponlu Salin (PBS) (pH 7,4) çözeltisi içinde bir termo çalkalayıcı kullanılarak yapılmıştır. Filmlerin antioksidan aktivitelerini ve serbest radikal yakalama kapasitelerini ölçmek için α,α-difenil-p-pikrilhidrazil (DPPH) antioksidan testi kullanılmış ve MY ilavesinin filmlerin antioksidan özelliğini etkin bir şekilde arttırdığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular PVA/MY filmlerinin yara örtüsü uygulamaları için umut verici adaylar olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Wound care, one of the main factors required for wound healing, is critical for an effective healing process, regardless of the location and size of the wound. Today, various modern wound dressings are being developed for the treatment of wounds that can significantly impair skin functions, reducing the health and quality of life of patients and even resulting in death. These modern wound dressings, in addition to covering the wound, also include various features such as having a cell proliferation-enhancing effect that will support wound healing, good mechanical properties, ease of use and aesthetic appearance. In this study, Polyvinyl Alcohol (PVA) based film wound dressings with terebinth (Pistacia terebinthus) oil added in order to contribute to wound healing, were prepared by adding terebinth oil (MY) at different concentrations (1%, 3%, 5%) by weight to 12% PVA solution. Produced by solvent casting method. The chemical properties of the obtained films were characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and X-ray Diffraction (XRD), thermal properties by Differential Scanning Calorimetry (DSC), and morphological properties by Scanning Electron Microscope (SEM). The mechanical properties of polymer films were determined by tensile testing with a mechanical testing device. Swelling and degradation tests of the films were performed using a thermo shaker in Phosphate Buffered Saline (PBS) (pH 7.4) solution. The α,α-diphenyl-p-picrylhydrazyl (DPPH) antioxidant test was used to measure the antioxidant activities and free radical scavenging capacities of the films, and it was observed that the addition of MY effectively increased the antioxidant properties of the films. The findings revealed that PVA/MY films are promising candidates for wound dressing applications.