Facts cihazları içeren güç sistemlerinin sezgisel algoritmalarla optimizasyonu
Optimization of the power systems including facts devices by using heuristic algorithms
  1. Tez No: 374402
  2. Yazar: VOLKAN YAMAÇLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte elektrik enerjisinin tüketiciye en temiz ve kaliteli biçimde ulaştırılması zorunluluk haline gelmiştir. Bunun yanında elektrik ve elektronik cihazların günlük yaşamda önemli bir yer tutması sebebiyle hem bireysel konutlar hem de sanayi tesislerinde elektrik enerjisine olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Dolayısıyla enerjiyi kaliteli ve sorunsuz biçimde üretmenin ve iletmenin yanında ekonomik kaygılar da ortaya çıkmıştır. Bu çalışma hem ekonomik hem de gerilim kararlılığı ve kalitesi ile ilgili kaygıları göz önüne alarak güç sistemlerinde üretim maliyetinin ve gerilim kalitesinin iyileştirilmesi konusunda yapılan optimizasyon çalışmalarının sonuçlarını sunmaktadır. Optimizasyon çalışması, maliyet odaklı olmak üzere, klasik bir güç akışı metodunun sezgisel algoritmalara entegre edilerek sistemdeki gerekli bara gerilimlerini de iyileştirecek biçimde yapılmıştır. Sonuçlar incelenirse kullanılan üç optimizasyon algoritmasının birbirlerinden farklı çözüm uzayları ve sonuçlar verdikleri fakat üçünün de maliyeti tatmin edici biçimde iyileştirdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has become obligation for electrical energy to be delivered to the consumers as clean and high quality along with the technological developments. As well as, due to the importance of the role of electrical and electronic equpiments in daily life, the demand to the electrical energy has been increased day by day. Hence, in addition to the concers of generating and trasmitting the electrical energy with high quality, the economical concerns have also risen. This work presents the results of optimizing the generation cost by considering these concers of the economy and energy quality. The optimization process used in this work is focused on the economical side of the power system problem with also improving the the voltage quality of the buses needed. It is seen by the results that the three optimization algorithm used in this work converge to different solution spaces and results but optimize the system in satisfactorily manner.