2,3,7,8 tetraklorodibenzo-p-dioksin (TCDD)'in insan lenfosit kültürlerinde genotoksik etkilerinin belirlenmesi ve oksidatif hasar potansiyelinin araştırılması
The determination of genotoxic effects and oxidative stress potential of 2,3,7,8 tetrachlorodibenzo-p-dioxin (TCDD) in human lymphocyte cultures
- Tez No: 374404
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, kalıcı organik kirletici olan dioksinin türevlerinden 2,3,7,8 tetraklorodibenzo-p-dioksin (TCDD) bileşeninin insan lenfosit kültürlerinde genotoksik etkileri ve oksidatif hasar potansiyeli araştırılmıştır. Çalışmada; genotoksik hasarı belirlemek için tek hücre jel elektroforez (komet) test yöntemi kullanılmıştır. Oksidatif hasar potansiyelini belirlemek için antioksidan enzimlerden katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) düzeyleri ölçülmüştür. Lipit peroksidasyonunu belirlemek için ise malondialdehit (MDA) düzeyi ölçülmüştür. Çalışmada kullanılacak olan kan örnekleri, sigara kullanmayan ve sağlıklı üç erkek bireyden alınmıştır. Kanlara eklenecek olan 2,3,7,8 TCDD dozları 62,5 ng/mL, 31,25 ng/mL ve 15,625 ng/mL olarak belirlenmiştir. Komet test yönteminde pozitif kontrol gruplarına 10 mM hidrojen peroksit (H2O2) uygulanmıştır. Komet testi sonucunda elde edilen hasarlı hücre yüzdesi (HHY) ve genetik hasar indeksi (GHI) doz artışına bağlı olarak anlamlı bir artış göstermektedir. CAT, SOD ve MDA değerlerinde anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Yapılan bu çalışmada elde edilen veriler 2,3,7,8 TCDD'nin insan lenfosit kültürlerinde genotoksik etkiye sebep olduğunu ancak oksidatif hasar potansiyeli üzerinde bir etkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, persistent organic pollutants that are derivatives of dioxin 2,3,7,8 tetrachlorodibenzo-p-dioxin (TCDD) component in human lymphocyte cultures potential genotoxic effects and oxidative damage was investigated. In this study; to determine the genotoxic damage, single cell gel electrophoresis (comet assay) was used. To determine the oxidative stress potential of the 2,3,7,8 TCDD, antioxidant enzymes catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) levels were measured. To determine the lipid peroxidation, malondialdehyde (MDA) levels were measured. Blood samples which was used in this study taken from three healty and non- smokers male subject. Doses of 2,3,7,8 TCDD which were added blood samples were determined as 62.5 ng/mL, 31.25 ng/mL and 15.625 ng/mL. In the positive control groups for comet assay, 10 mM hydrogen peroxide was used. As a result of comet assay, percentage of damage cells and arbitary unit was significantly increased depend on doses. CAT, SOD and MDA levels were not changed significantly.