Dişi sıçanlarda kronik TCDD (2,3,7,8 tetrachlorodibenzo-p dioxin) uygulamasının oluşturduğu ovaryum hasarı üzerine melatoninin koruyucu etkileri
Protective effects of melatonin on ovarium damage in female rats exposed to chronic TCDD (2,3,7,8 tetrachlorodibenzo-p-dioksin)
- Tez No: 408356
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
TCDD ve benzeri toksik maddeler insan sağlığını önemli derecede tehdit eden çevresel faktörlerdir. TCDD'nin kadınlarda üreme sistemi organları üzerinde toksik etki göstererek infertiliteye, meme ve endometriyum kanserlerine sebep olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı kronik TCDD uygulamasının dişi sıçanların ovaryumlarında oluşturduğu histopatolojik ve biyokimyasal değişiklikler üzerine melatoninin koruyucu etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma sonunda elde edilen ovaryum dokuları, rutin histolojik doku takip prosedürlerinden geçirildikten sonra hazırlanan kesitler boyama işlemleri ardından ışık miktoskobik ve elektron mikroskobik olarak değerlendirildi. Doku biyokimya parametreleri spektrofotometrik yöntemler kullanılarak ölçüldü. Elde edilen biyokimyasal bulgulara göre, TCDD grubundaki sıçanların ovaryum dokusunda oksidatif stres gözlenirken, TCDD + mel grubunda oksidatif stresin baskılandığı gözlenmiştir. Histolojik olarak, TCDD grubunda primordiyal sonrası aşamalarda folikül ve korpus luteum sayısında belirgin bir azalma saptanmıştır. TCDD + mel grubunda ise folikül ve korpus luteum sayıları kontrol grubuna yakın bulunmuştur. Ayrıca, TCDD grubunda morfolojisi ve bütünlüğü bozulmuş hücreler, apoptoz ve nekroz gözlenirken, TCDD + mel grubunda normal hücre yapılarının korunduğu tespit edilmiştir. Kronik TCDD uygulamasının dişi sıçanların ovaryum dokularında oluşturduğu biyokimyasal ve histopatolojik hasara karşı melatonin belirgin bir şekilde koruma ve iyileştirme sağladığı gözlenmştir.
Özet (Çeviri)
TCDD and congeners are very dangereous and threating environmental agents for human health. Additionally, in women, TCDD causes toxic effects on reperoductive tissues and causes to infertility, breast and endometrium cancers. The purpose of this study was to determine the protective effects of melatonin on histopathological and biochemical changes in female rat ovary exposed to chronic TCDD. The tissues that were taken at the end of the experimental application were examined by light microscopy and electron microscopy after routine tissue processing and staining procedures. Biochemical parameters were measured by spectrophotometric methods. According to the biochemical results, oxidative stress was observed in the ovary of TCDD group rats. However, oxidative stress was repressed in TCDD + mel group. Histologically, there was a significant decrease in the number of follicle after the primordial phase and corpus luteum in TCDD group, whereas this number was similar to control group in TCDD + mel group. While monitoring morpfologically and structurelly disturbed, apoptotic and necrotic cells in the ovarian tissues of TCDD group, normal cellular structures was observed in TCDD + mel group. All in all, it is concluded that melatonine has a significant protective and ameliorative effect on biochemical and histopathological damage of female rat ovaries exposed to chronic TCDD.