Nokta direnç kaynağı yapılmış trıp800 çeliğinin yorulma davranışının incelenmesi
High cycle fatigue behavior of resistance spot welded trip800 steel sheet
- Tez No: 374415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Nokta direnç kaynağı ile birleştirilmiş TRIP800 çeliğinden sac parçaların yorulma dayanımları incelenmiştir. Nokta direnç kaynağı akımı deneysel parametre olarak seçilmiştir. Kaynak akımının yorulma dayanımı üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Yüksek döngülü yorulma testleri sonucunda her bir parametre için kuvvet-ömür eğrisi çıkarılmıştır. Yorulma testleri sonucunda kırılan yüzeyler SEM mikroskobunda incelenmiştir. Ayrıca nokta direnç kaynaklı numunelerden farklı kaynak akımı ile birleştirilen test numuneleri çekme-makaslama testine tabi tutulmuştur. Kuvvet-uzama değişimi grafikleri elde edilmiştir. Kaynak bölgesinin mikro sertlik taramaları yapılarak kaynak akımının mikro sertliğe etkisi gözlemlenmiştir. Üç farklı kaynak akımı değerine sahip test numunelerinin yorulma davranışları ve mikro sertlik değerleri birbirine yakın çıkmıştır. SEM taramalarında birçok mikro çatlak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fatigue behaviour of resistance spot welded TRIP800 steel sheet was investigated. Three different welding current were selected as experimental parameter. Effect of experimental parameters on fatigue strength were observed. The high cycle fatigue tests were performed and F-N curves were obtained for each parameter. Obtained fructure surface of failed samples were studied under SEM. Tensile-shear tests were applied to the welded speciments. Also microhardness testing was performed at welding area of speciments. The results show that used welding current parameters have similar fatigue trend and microhardness. Some microcracks were observed in the SEM images of the failed samples.