Çiftekavak deresi (Rize)'nde dağılım gösteren Squalius sp.türünün morfolojik, genetik ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphologic, genetic and biology properties of Squalius sp. distributed from Çiftekavak stream, Rize
  1. Tez No: 374446
  2. Yazar: NERGİS ÖÇALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, Rize'nin Çiftekavak Dere'sinde yaşayan Squalius sp. türünün morfolojik, genetik ve biyolojik özelliklerini belirlemek amacıyla Nisan 2012-Mart 2013 tarihleri arasında aylık örneklemeler yapılmıştır. Yapılan morfolojik çalışmada Squalius sp. türünün yakın havzalarda dağılım gösteren S. orientalis, S. Pursakensis, S. seyhanensis ve S. turcicus türlerinden morfolojik olarak farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Squalius sp. türü S. orientalis türü ile genetik olarak karşılaştırılmış ve farklı bir tür olduğu tespit edilmiştir. Araştırma süresince 299 balık örneklenmiştir (48 belirsiz, 84 dişi, 167 erkek). Dişilerin toplam boyları 10,9 ve 32,5 cm, erkeklerin ise 8,6 ve 26,9 cm arasında değişmiştir. Dişiler genellikle 13 ile 20 cm, erkekler ise 9,5 ile 18 cm arasında yoğun olarak dağılım göstermişlerdir. Boy ağırlık ilişkisi dişilerde W = 0,0056TL3,2701, erkeklerde ise W = 0,0135TL2,9478 şeklinde hesaplanmıştır. Ovaryum gelişimi 3. ve 4. safhadaki 26 adet birey üzerinden yumurta verimi hesaplanmıştır. Yumurta verimi 2706 adet/birey ve 61770 adet/birey arasında değişmiştir. Üreme zamanı, Nisan ve temmuz arasında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine morphological, genetic and biological properties of Squalius sp. in the Çiftekavak Stream (Rize) between April 2012 and March 2013. Morphological studies showed that Squalius sp. species ranging in nearby basin S. orientalis, S. pursakensis S. turcicus and S. seyhanensis species were found to different morphologically. Squalius sp. compared with S. orientalis genetically and was found to be a different species. During this survey 299 fish species were cached (48 indeterminate, 84 females, 167 males). The total lengths of females were changed between 10.9 and 32.5 cm, while 8.6-26.9 cm in males. General length range was between 13-20 cm in females and between 9.5 and 18 cm in males. Length-weight relationship was calculated as W = 0.0056TL3.2701 for females, while W = 0.0135TL2.9478 in males. Fecundity was calculated 26 individuals which ovarian development in the stage of 3rd and 4th. Fecundity varied between 2706 eggs/individual and 61770 eggs/individual. Reproduction period was occurred between April and July.