Güney doğu Karadeniz kıyıları (Rize) diatom/dinoflagellat oranları ve pigment kompozisyonun zamansal değişimi
Temporal variation of diatom/dinoflagellat ratios and pigment composition along the South-eastern coasts (Rize) of the Black Sea
- Tez No: 374447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL AĞIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nisan 2013-Mart 2014 tarihleri arasında Güney Doğu Karadeniz kıyılarında (Rize) yürütülen bu çalışmada, Diatom/Dinoflagellat oranları ve pigment kompozisyonunun zamana bağlı değişimleri araştırılmıştır. Araştırma süresince dört farklı istasyonda (İyidere, Derepazarı, Rize Limanı ve Gündoğdu istasyonu) yüzey suyundan (0.5 m) örneklemeler yapılmıştır. Besin elementlerinden nitrat değerleri (4.59 µM) Karadeniz için belirtilen değerlerin üst sınırlarında tespit edilmiştir. Ortalama nitrit konsantrasyonu ise 0.23 μM olarak ölçülmüştür. Ortalama fosfat konsantrasyonu 0.26 μM olarak belirlenmiştir. Silikat değerleri Karadeniz'in genel profili ile uyum içerisinde olup ortalama 7.54 μM olarak belirlenmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü dönem içerisinde toplam 71 tür teşhis edilmiş olup, bunların büyük bir kısmını dinoflagellat (41 tür) ve diatom türleri (18 tür) oluşturmuştur. Toplam fitoplankton tür sayısının % 57.76'sını dinoflagellat türleri oluştururken; bunu % 25.35 ile diatom türleri takip etmiştir. Hücre sayısı bakımından, diatomlar en baskın grup olmuştur. En yüksek hücre sayısına Mayıs 2013 döneminde ulaşılmıştır. Dinoflagellatlarda ise en yüksek hücre sayısı Temmuz 2013, Eylül 2013 ve Ekim 2013 dönemlerinde tespit edilmiştir. Genel anlamda diatomlar ilkbahar ve sonbaharda belirgin bir şekilde baskın hale gelirken dinoflagellat ise ağırlıklı olarak yaz döneminde baskın olurken kısmen de sonbahar piklerine rastlanılmıştır. Bölgede baskın pigment klorofil-a olup (ortalama 1.62 μg/L) fitoplankton hücre sayısı ile uyum içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Klorofil-a'dan sonra en baskın pigment fukoksantin olup (ortalama 0.35 μg/L) bunu sırasıyla 19'-Heksanoloksifukoksantin (ortalama 0.24 μg/L) ve peridinin pigmenti (ortalama 0.18 μg/L) takip etmiştir. HPLC sonuçlarına göre pigment konsantrasyonları ile hücre sayıları arasında pozitif ilişkiler marker pigmentlerin fitoplankton gruplarının taksonomik açıdan karakterize etmek için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, temporal pattern of diatom/dinoflagellat ratios and pigment composition from April 2013 to March 2014 were investigated along the south-eastern coasts (Rize) of the Black Sea. Surface (0.5 m) water samples were collected from four different stations (İyidere station, Derepazarı station, Rize station ve Gündoğdu station) during the study period, According to nutrients results, nitrate concentrations (4.59 µM) were higher than upper limit of the Black Sea. Mean nitrite values were measured as 0.23 μM. Mean phosphate values were determined as 0.26 μM. Silicate values demonstrated a general pattern of the Black Sea, and mean silicate concentrations were determined as 7.54 μM. A total of 71species were identified during the study period, 41 species of these were dinoflagellate species, and 18 species were diatoms. In terms of species numbers, dinoflagellates contributed to 57.76% of the total phytoplankton species. Diatoms were the second important group with an average contribution of 25.35% to the total phytoplankton species. The highest cell numbers in diatoms were observed in May 2013. In dinoflagellates, the highest cell numbers were also detected in July 2013, September 2013 and October 2013. While diatoms were generally dominate in spring and fall, whereas dinoflagellates were dominate in summer and rarely in fall. The dominant pigment in the area was chlorophyll-a (mean 1.62 μg/L) revealed a consistency with phytoplankton cell numbers. The second prominent pigment was fucoxanthin (mean 0.35 μg/L) and followed by 19-Hexanoyloxifucxanthin (mean 0.24 μg/L) and peridinin (mean 0.18 μg/L). The positive relationships between cell number and pigment concentrations revealed that these marker pigments can be used for taxonomic characterisation of phytoplankton groups.