Traktörlerin yakıt şamandıralarının imalatında elektrik enerjisi tüketiminin saptanması
Determination of energy cost of tractors fuel tank sending units production
- Tez No: 374459
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada farklı tiplerdeki traktör yakıt depo şamandıralarının imalatı esnasında harcanan elektrik enerjisinin hesaplanması amaçlanmıştır. Orta ölçekli bir imalathanede yapılan 5 farklı tip şamandıranın imalatı sırasında harcanan elektrik enerjisinin saptandığı çalışmada, hesaplamalar için imalat sırasında elektrik enerjisi kullanan tezgâhların kurulu güçleri ve çalışma süreleri dikkate alınmıştır. Paslanmaz şamandıra imalatı için en fazla süre harcanmıştır. En az imalat süresi ise plastik tüp şamandırada olmuştur. Ölçümler sonucunda, üretim aşamasında sac gövde rezistanslı şamandıra için 6,26 kWh/1000 adet; sac gövde hibritli şamandıra için 6,24 kWh/1000 adet; borulu şamandıra için 8,07 kWh/1000 adet; plastik tüp şamandıra için 1,15 kWh/1000 adet; paslanmaz şamandıra için 28,87 kWh/1000 adet elektrik enerjisi tüketildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the calculation of the consumed energy during manufacturing of different types of tractor fuel sending units. It this research, that performed to determine consumed electric energy for manufacturing of 5 different types of sending units in the medium size factory, installed power and working time of benches that use electric energy was considered. The longest manufacturing period was determined for stainless fuel sending unit while the shortest period was found for plastic tube fuel sending unit among the 5 different types fuel sending units. According the research results , it was determined that the electrical energy was consumed 6,26 kWh/1000 pieces for plate body resistance type; 6,24 kWh/1000 pieces for plate body hybride type; 8,07 kWh/1000 pieces for pipe type; 1,15 kWh/1000 pieces for plastic tube type; 28,87 kWh/1000 amount for stainless type of fuel-oil sending units during the manufacturing.