Alumina nano akışkan kullanımının ısı borusu performansına etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation on the effect of the heat pipe performance using alumina nanofluid
  1. Tez No: 374512
  2. Yazar: BUSE BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, termosifon tipi ısı borusunda çalışma akışkanı olarakkullanılan su yerine içerisine alümina (Al2O3) metal oksit nano partiküller ilave edilerek elde edilen nanoakışkan kullanılarak ısı borusununperformansının arttırılmasıamaçlanmıştır. Bu amaç için boyutları 14 nm olan alüminalar ağırlıkça %2 oranında saf suya ilave edilmiş ve %0.2 oranında TRITON X-110 yüzey aktifleştirici ile birlikte ultrasonik banyoda yaklaşık 3 saat kadar karıştırılmıştır. Elde edilen nanoakışkan hacimsel olarak ısı borusunun 1/3 oranında çalışma akışkanı olarak ısı borusunda kullanılarak ısıl performans deneyleri yapılmıştır. Isı borusu uzunluğu 1m, dış çapı 15mm olup 40cm'lik evaporatör bölgesi elektrikli rezistans ile sarılmış, 20cm adyabatik bölge izolasyonlu ve 40cm kondenser bölgesi ise dış boruyla çevrelenerek soğutucu akışkan su tarafından ısısını bırakmaktadır. Deneyler farklı elektrik rezistans güçlerinde ve farklı kondenser soğutma suyu debilerinde ve farklı ısı borusu açılarında yapılmıştır. Isı borusu etrafına yerleştirilen 10 adet ve kondenser soğutma suyu giriş-çıkışına 2 adet olmak üzere toplam 12 adet K tipi termokupldan ölçülen sıcaklıklar bilgisayara aktarılmak suretiyle yapılmıştır. Deneyler sonucunda nano akışkanla yapılan deneyler suyla yapılan deneylere göre yaklaşık % 2 'lik bir iyileşmenin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to improve the performance of heat pipe using nano-fluid obtained by adding alumina (Al2O3) metal oxide nanoparticles instead of water used as working fluid in thermosyphon heat pipe. For this purpose, alumina whose size is 14 nm was added to pure water by %2 weight and it was stirred with 0.2% TRITON X-110 surface activator in an ultrasonic bath for approximately 3 hours. The thermal performance experiments were carried out using obtained nano-fluid heat pipe by volume of 1/3 as a working fluid in heat pipe. The heat pipe whose length is 1 m and the outer diameter is 15 mm, 40 cm of which was wrapped with electrical resistance, 20 cm of which was insulated adiabatic region and 40 cm condenser region was surrounded by outer pipe, and refrigerant released temperature by water. The experiments were carried out in different electrical resistance powers and different condenser cooling water flow and different heat pipe angles. Temperature measurements were determined by transferring temperatures that were measured by 12 units K-type thermocouple, 10 of which were placed in various places of heat pipe and 2 of which were placed in the condenser cooling water inlet-outlet to the computer. As a result of experiments, %2 improvement was observed in the experiments carried out with nano-fluid than the experiments carried out with water.